Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   1,5 mln zł kary za kampanię reklamową

Prawo

rss

1,5 mln zł kary za kampanię reklamową

2009.08.09//  IAD andergrant
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał spółkę Żabka za niedozwoloną kampanię reklamową.

Prezes Urzędu uznała, że hasło: Informujemy, że decyzją zarządu spółki Żabka Polska zamykamy żabki - wprowadzało konsumentów w błąd. Spółka musi zapłacić ponad 1,5 mln zł kary
Zakwestionowana kampania reklamowa sieci sklepów Żabka prowadzona była we wrześniu i październiku 2008 roku.

Ukarana kampania Ukarana kampania
Hasło reklamowe sugerowało zamykanie sklepów tej sieci. A chodziło o zamykane sejfy w kształcie żabek. Klient nie dowiadywał się o tym z reklamy, ale dzwoniąc pod bezpłatny numer podawany na plakatach reklamowych i w spotach.

- Ponadto reklamy zawierały sformułowanie, że decyzję o likwidacji podjął zarząd spółki zazwyczaj decydujący o jej działalności - poinformował UOKiK w uzasadnieniu decyzji. - Informacje te zostały przedstawione na planszach, które sprawiały wrażenie neutralnej informacji, a nie komunikatu reklamowego.
W efekcie prezes Urzędu nałożyła na spółkę Żabka karę w wysokości 1 553 317,81 zł. Przedsiębiorca musi opublikować decyzję Prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych oraz jej sentencję w jednym z dzienników ogólnopolskich. Rzecznik Żabki zapowiedział, że spółka odwoła się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wcześniej za reklamę typu: komu, komu bo idę do domu UOKiK ukarał Media Markt za wyprzedaż organizowaną pod pretekstem likwidacji sklepu.

Niektóre chwyty nie klasyfikują się jako reklamowe, a specjaliści ds. marketingu i tak je stosują. A nie wszystko co nielegalne jest tak atrakcyjne, jak... Magda (zakazana reklama BRE Banku):
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
1,5 mln zł kary za kampanię reklamową

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   1,5 mln zł kary za kampanię reklamową