Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   1,5 mln zł kary za kampanię reklamową

Prawo

rss

1,5 mln zł kary za kampanię reklamową

2009.08.09//  IAD andergrant
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał spółkę Żabka za niedozwoloną kampanię reklamową.

Prezes Urzędu uznała, że hasło: Informujemy, że decyzją zarządu spółki Żabka Polska zamykamy żabki - wprowadzało konsumentów w błąd. Spółka musi zapłacić ponad 1,5 mln zł kary
Zakwestionowana kampania reklamowa sieci sklepów Żabka prowadzona była we wrześniu i październiku 2008 roku.

Ukarana kampania Ukarana kampania
Hasło reklamowe sugerowało zamykanie sklepów tej sieci. A chodziło o zamykane sejfy w kształcie żabek. Klient nie dowiadywał się o tym z reklamy, ale dzwoniąc pod bezpłatny numer podawany na plakatach reklamowych i w spotach.

- Ponadto reklamy zawierały sformułowanie, że decyzję o likwidacji podjął zarząd spółki zazwyczaj decydujący o jej działalności - poinformował UOKiK w uzasadnieniu decyzji. - Informacje te zostały przedstawione na planszach, które sprawiały wrażenie neutralnej informacji, a nie komunikatu reklamowego.
W efekcie prezes Urzędu nałożyła na spółkę Żabka karę w wysokości 1 553 317,81 zł. Przedsiębiorca musi opublikować decyzję Prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych oraz jej sentencję w jednym z dzienników ogólnopolskich. Rzecznik Żabki zapowiedział, że spółka odwoła się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wcześniej za reklamę typu: komu, komu bo idę do domu UOKiK ukarał Media Markt za wyprzedaż organizowaną pod pretekstem likwidacji sklepu.

Niektóre chwyty nie klasyfikują się jako reklamowe, a specjaliści ds. marketingu i tak je stosują. A nie wszystko co nielegalne jest tak atrakcyjne, jak... Magda (zakazana reklama BRE Banku):
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
1,5 mln zł kary za kampanię reklamową

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   1,5 mln zł kary za kampanię reklamową