Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   5 lat w Unii Europejskiej ? jakie zmiany w prawie?

Prawo

rss

5 lat w Unii Europejskiej ? jakie zmiany w prawie?

2009.04.30//  IAD andergrant
Najważniejsze zmiany w prawie, według Banzaj.pl dotyczą przede wszystkim ochrony środowiska (UE w tym temacie najwięcej kombinuje) oraz podatków.
 
W wyniku walki o środowisko naturalne musieliśmy dostosować nasze przepisy do uciążliwych dyrektyw. Uciążliwych, bo zmusiły przedsiębiorców do reorganizacji kanałów dystrybucji.
 
Po pierwsze - WEEE i RoHS, dzięki którym nie można wyrzucić zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego i AGD na śmietnik. Kupując nowy telewizor możemy oddać stary sprzedawcy - ma on obowiązek go od nas odebrać i przekazać firmie zajmującej się odzyskiem i recyklingiem.
 
Hurtownicy i dystrybutorzy sprzętu odpowiadają za odzyskanie i recykling nawet do 40 procent wprowadzonych do obiegu urządzeń i opakowań. Przez co powstały firmy, które z jednej strony zarabiają na odbieraniu sprzętu od sprzedawców, którzy nie wiedza co z nim zrobić. Z drugiej strony za recykling sprzętu dostają pieniądze od hurtowników i importerów, którzy we własnym zakresie nie mogą tego zrobić.
 
Do tego dochodzi zbiórka, odzysk i recykling opakowań, w tym woreczków foliowych. W idealnym świecie segregowalibyśmy śmieci do kolorowych kontenerów wystawianych przy szkołach i na blokowiskach. Zamiast tego w coraz większej liczbie sklepów trzeba za woreczki foliowe płacić, a ceny produktów minimalnie wzrosły.
 
Mamy tez dyrektywę REACH – czyli każdy importujący lub wytwarzający substancje chemiczne w ilości co najmniej 1 tony rocznie, od producentów nawozów po importera długopisów z Chin (bo przecież jest w nich tusz do pisania), ma obowiązek zarejestrować substancje lub otrzyma zakaz jej sprzedaży.
 
Należało dostosować również prawo podatkowe do przepisów UE. Między innymi chodzi o podatki pośrednie – VAT i akcyzę. Obowiązek opłaty akcyzy za energię przeniesiono z producenta na dystrybutora. Pierwszy nie obniżył ceny, drugi podniósł…
 
Z plusów - Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że za samochody z kratką przysługuje pełne odliczenie VAT. Z jednej strony – taniej przedsiębiorcy zakupić auto, z drugiej – zmiana ta ma szansę poprawić sytuację przemysłu motoryzacyjnego w Polsce.
 
Pozytywne są również zwolnienia w CIT w zakresie wypłat dywidend i innych zysków z udziału w osobach prawnych. W przyszłości ma nastąpić pełne zwolnienie w odniesieniu do odsetek i należności licencyjnych.
 
Przystąpienie Polski do Wspólnoty, to nie tylko dopłaty dla rolników i otwarte granice, ale też prawo wspólnotowe. Prawo UE wyznacza granice, w jakich należy konstruować prawo krajowe. Najwyższym organem UE odpowiadającym za przepisy Wspólnoty jest Parlament Europejski. Korzysta on z budżetu rocznego sięgającego 1,3 mld euro. W najbliższej kadencji 50 miejsc poselskich zajmą Polacy. 7 czerwca masz okazję wybrać którzy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: www.europarl.europa.eu


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
5 lat w Unii Europejskiej ? jakie zmiany w prawie?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale Kultura



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   5 lat w Unii Europejskiej ? jakie zmiany w prawie?