Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Bank Watykanu zamieszany w oszustwa finansowe?

Finanse

rss

Bank Watykanu zamieszany w oszustwa finansowe?

2009.11.27//  E. Zumbach
Włoscy prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie banku w Watykanie, którego pracowników podejrzewa się o pranie brudnych pieniędzy na gigantyczną sumę 180 mln. euro.

Umowa konkordatowa pomiędzy państwem włoskim a kościołem, zapewnia Watykanowi nietykalność w sferze przepływów finansowych. Pozwala to na dokonywanie przelewów, niekontrolowanych w żaden sposób przez państwo włoskie, a także nie obciążonych na jego rzecz podatkami.
Bank Watykanu zamieszany w oszustwa finansowe? Czy mury Watykanu...
Bank Watykanu zamieszany w oszustwa finansowe? ...skrywają przed włoskimi śledczymi...
Bank Watykanu zamieszany w oszustwa finansowe? ...mroczną tajemnicę?

Obecnie śledczy badają zależności banku watykańskiego z filią Banco di Roma, należącego do grupy UniCredit, którego siedziba mieści się pod murami Watykanu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że watykańscy bankowcy od 2003 r. przelewali ok. 60 mln euro rocznie na anonimowe konto depozytowe w UniCredit.

Konta w banku watykańskim mogą zakładać nie tylko osoby duchowne i związki wyznaniowe, ale także cudzoziemcy, którzy zadeklarowali chęć przekazania darowizny na kościół i dodatkowo uzyskali rekomendację hierarchów kościelnych. W ten sposób, stworzyło się pole do olbrzymich nadużyć i malwersacji finansowych. Kontakty z watykańskimi hierarchami, tudzież bankowcami, mogły dawać okazję do ukrycia majątku w Watykanie.

Bank Watykanu zamieszany w oszustwa finansowe? Gwardia Szwajcarska nie obroni tajemnic Watykanu przed śledczymi
Oficjalnie dochody banku watykańskiego, przekazywane są na fundusz charytatywny, którym dysponuje sam papież. Benedykt XVI jeszcze we wrześniu zdecydował o powołaniu na stanowiska szefa banku - Ettore Gottiego Tedeschiego. Ma on za zadanie wprowadzić większą transparentność rachunków bankowych dla watykańskich audytorów. Jednak względem państwa włoskiego, utrzymana zostaje zasada pełnej tajności przepływów finansowych banku.

Urzędnicy banku cieszą się immunitetem dyplomatycznym, co oznacza, że bez zgody Watykanu ich przesłuchanie nie będzie możliwe. Czy i tym razem kościół odmówi współpracy w śledztwie?
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Gazeta Wyborcza


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Bank Watykanu zamieszany w oszustwa finansowe?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Bank Watykanu zamieszany w oszustwa finansowe?