Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Barack Obama ogłosił porozumienie ws. redukcji deficytu

Opinie

rss

Barack Obama ogłosił porozumienie ws. redukcji deficytu

2011.08.01//  Przemysław Kwiecień
Euforyczną reakcją rozpoczął się pierwszy tydzień sierpnia na rynkach finansowych po tym, jak prezydent oraz liderzy partyjni ogłosili porozumienie ws. redukcji deficytu oraz podniesienia limitu długu publicznego. Notowania kontraktów na S&P500 wzrosły o 2%, dolar umocnił się do jena, zaś euro względem franka. Weekendowe porozumienie to ważny krok, jednak nie gwarantuje ono zakończenia rynkowej nerwowości. Poniedziałek przyniesie bowiem nerwowe liczenie głosów. Jeśli porozumienie zostanie przez Kongres przyjęte, rynki zwrócą uwagę na dane – w tym tygodniu dwie najważniejsze figury z USA.
Weekendowe negocjacje „ostatniej szansy” przyniosły wstępne porozumienie pomiędzy liderami Kongresu i Białym Domem ws. podniesienia limitu długu. Zakłada ono:
  • podniesienie limitu najpierw o 900 mld USD w zamian za 917 mld USD oszczędności (co jest mniej więcej zgodne z odrzuconą propozycją Boehnera)
  • podniesienie limitu o kolejne 1,2 bln USD do końca roku w zamian za oszczędności rzędu 1,5 bln USD – oszczędności mają być wypracowane przez ponadpartyjny komitet ü jeśli oszczędności nie zostaną wypracowane odbędą się automatycznie i dotkną społecznych programów, m.in. ochrony zdrowia
  • ozwiązanie będzie głosowane dziś, najpierw w Senacie, później w Izbie Reprezentantów
  • Nancy Pelosi oznajmiła, iż ze względu na opcję automatycznych cięć propozycja może nie pozyskać głosów Demokratów w Izbie, co oznaczałoby, iż Boehner będzie musiał liczyć na Republikanów (którzy już raz odwrócili się do niego plecami)
  • Obama zasugerował, iż dodatkowych 1,5 bln USD warto poszukać również w nowych dochodach, sygnalizując, iż prace komitetu nie będą łatwe Sukces głosowań to szansa na wzrosty przede wszystkim dla takich rynków jak EURCHF, USDJPY, USDCHF czy amerykański rynek akcji.

Tak długo, jak amerykański Kongres nie zaakceptuje porozumienia prowadzącego do podwyższenia limitu długu, dane makroekonomiczne pozostaną na drugim planie. Co nie zmienia faktu, iż po publikacji bardzo słabego raportu o PKB rozpoczynający się tydzień przynosi dwie ważne publikacje: raport z rynku pracy i indeks ISM. Raport z rynku pracy ma szansę okazać się miłym zaskoczeniem – przynajmniej na tle dwóch fatalnych odczytów (według raportu rządowego w maju i czerwcu zatrudnienie wzrosło łącznie jedynie o 43 tys.). Gdyby podobnie było również w lipcu, to na tle słabego odczytu PKB rynek na poważnie mógłby przestraszyć się scenariusza powrotu recesji. Może okazać się jednak inaczej. Kolejnych kilka dni przyniesie nowe informacje pozwalające dokładniej poznać sytuację na amerykańskim rynku pracy (subindeksy ISM, raport ADP), jednak na moment obecny wydaje się, iż raport może pokazać wzrost zatrudnienia o ponad 100 tys. Konsensus rynkowy uwzględnia poprawę, ale tylko częściowo – oczekiwania oscylują wokół +90 tys.

Warto zwrócić uwagę także na dzisiejszy odczyt indeksu ISM. Z punktu widzenia krótkookresowej dynamiki procesów gospodarczych (czyli odpowiedzi na pytanie „w jakim tempie zwalniamy?”) wartość poznawcza ISM jest nawet większa niż danych z rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada minimalny spadek (z 55,3 do 54,9 pkt.), taki też sugerują indeksy regionalne, choć podobne indeksy dla strefy euro i Chin odnotowały dużo głębsze spadki.

Podsumowując, przyjęcie kompromisu ws. limitu długu i lepszy raport z rynku pracy to szansa na odreagowanie ostatniej fali strachu. Z drugiej strony część inwestorów nie dostosowała jeszcze z pewnością swoich strategii do perspektyw wolniejszego wzrostu gospodarczego i ten element będzie ciążył rynkom akcji w średnim terminie. Dlatego też konsolidacja w rejonie 1250-1370 pkt. to względnie optymistyczny scenariusz dla indeksu S&P500.

Ubiegły tydzień zakończył się silną wyprzedażą euro względem szwajcarskiego franka – kurs na koniec tygodnia to minimalnie powyżej poziomu 1,13. Na ile taki kurs doskwiera szwajcarskiej gospodarce dowiemy się za jakiś czas. We wtorek dowiemy się na ile dotkliwy był kurs w okolicach 1,20 – opublikowany będzie szwajcarski PMI. Już w czerwcu indeks obniżył się z 59,2 do 53,4 pkt. Teraz rynek wycenia spadek, ale bardzo niewielki – do 52,5 pkt.

Technicznie pozycja sprzedających na EURCHF jest nadal mocna. Odreagowanie może być spowodowane uspokojeniem sytuacji w USA (a tym samym ustanie obaw o masową wyprzedaż peryferyjnego długu po obniżce ratingu USA) i słabymi danymi ze szwajcarskiej gospodarki – szczególnie w połączeniu.

Poza głosowaniami oraz amerykańskim indeksem ISM (godz. 16.00), o których pisaliśmy w tekście, warto zwrócić uwagę również na europejskie indeksy PMI, szczególnie brytyjski, który poznamy o godz. 10.28 (konsensus 51,1 pkt.) – każda informacja opisująca gospodarkę Wielkiej Brytanii jest bowiem aktualnie ważna dla oczekiwań wobec posunięć Banku Anglii. W nocy z kolei ważne dane dla dolara australijskiego (szczególnie, iż para AUDUSD zatrzymała się przy ważnym oporze) – najpierw poznamy dane o pozwoleniach na budowy (3.30, konsensus +3,2% m/m), później zaś decyzję RBA (6.30, konsensus 4,75%).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Barack Obama ogłosił porozumienie ws. redukcji deficytu

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Barack Obama ogłosił porozumienie ws. redukcji deficytu