Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Bogaci podatnicy pod lupą urzędów skarbowych

Finanse

rss

Bogaci podatnicy pod lupą urzędów skarbowych

2012.07.14//  P. Rączka
Ministerstwo Finansów przygotowało specjalne wytyczne dla urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych, dotyczące postępowania w sprawie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Od teraz gdy zdecydujemy się na zakup drogiego samochodu, cennych antyków, bądź akcji za duże pieniędze, możemy być pewni, że fiskus znacznie uważniej przyjrzy się naszej działalności.
We wspomnianych wytycznych znajduje się lista kategorii podatnika składająca się z osiemnastu punktów, która najbardziej interesuje fiskusa. Od teraz oczy fiskusa zostaną bardziej skierowane na osoby, które m.in. nabywają nieruchomości o znacznej wartości, posiadają rachunki w wielu bankach, nie deklarują żadnych dochodów a ponoszą znaczne wydatki.

Także osoby mające możliwy wpływ na wyniki przetargów (np. prezesi spółdzielni mieszkaniowych, członkowie komisji przetargowych itp.) mogą być pewni tego, że fiskus przeprowadzi u nich dokładniejszą kontrole. Uważać na siebie muszą również członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych. Mimo tych i wielu innych wytycznych minister finansów uspokaja - To w żadnym przypadku "lista podatników", wobec których planowane jest wszczęcie kontroli.

Andrzej Parafianowicz mówi również, że analiza wyników badań za lata 2010-11 pokazała, że największą grupę podatników uchylających się od opodatkowania stanowią osoby prowadzące działalność gospodarczą. - W składanych deklaracjach podatkowych wykazywali stratę lub niskie dochody z prowadzonej działalności gospodarczej lub nie deklarowali żadnych dochodów, a jednocześnie dysponowali znacznymi środkami finansowymi, które były wydatkowane m.in. na inwestycje budowlane, zakup nieruchomości, zakup papierów wartościowych na rynkach finansowych bądź były gromadzone na lokatach bankowych.

Fiskus ustala wszystkie nieprawidłowości porównując "poniesione przez podatnika w roku podatkowym wydatki i wartość zgromadzonego w tym roku mienia" z przychodami i wcześniej zgromadzonym majątkiem "pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania". Podatek dochodowy od dochodów z nieujawnionych źródeł objęty jest 75 proc. stawką podatku. Oszuści muszą liczyć się także z karami wymierzonymi na podstawie kodeksu karnego skarbowego.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Bogaci podatnicy pod lupą urzędów skarbowych

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Bogaci podatnicy pod lupą urzędów skarbowych