Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Bułgaria nie chce przystąpić do strefy euro

Finanse

rss

Bułgaria nie chce przystąpić do strefy euro

2011.07.22//  D. Pęgiel
Bułgarski wicepremier i minister finansów Simeon Diankow oznajmił, że jego kraj "nie zgadza się na przystąpienie do strefy euro w jej obecnym stanie" – donoszą tamtejsze media. Polityk stwierdził, iż władze w Sofii odkładają na nieokreślony czas rozmowy o wejściu do eurolandu. Według niego należy poczekać na całkowite rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego, w który wpadły słabsze gospodarki strefy euro.
euro, strefa euro, pieniądze, kryzys Bułgaria...
euro, strefa euro, pieniądze, kryzys ...nie chce przystąpić...
euro, strefa euro, pieniądze, kryzys ...do strefy euro

Bułgarzy chcą zobaczyć w jaki sposób euroland poradzi sobie z ustabilizowaniem dramatycznej sytuacji Grecji i czy uda się zapobiec kryzysowi w innych krajach. Minister oznajmił również, że problemy tych państw zmusiły Bułgarię do wstrzemięźliwości i wnikliwego rozważenia następstw ewentualnego przystąpienia do strefy euro.

- Jesteśmy ostrożni nie z monetarnego, lecz z fiskalnego punktu widzenia, ponieważ nie wiemy jakie reguły zostaną wprowadzone. Obecne zasady podatkowe nie podobają się nam, podobnie jak idea harmonizacji podatkowej – stwierdził Diankow. Polityk podkreślił, że jego kraj chce brać udział w opracowywaniu nowych reguł. Bułgaria nie zgadza się z propozycjami harmonizacji podatkowej – obecnie obowiązuje tam 10-procentowy podatek liniowy.

Zdaniem ministra takie kraje jak Estonia czy Bułgaria mogą służyć jako przykład dla niektórych zachodnich państw, zapominających o dyscyplinie budżetowej. Z danych statystycznych bułgarskiego banku centralnego z kwietnia bieżącego roku wynika, że dług publiczny Bułgarii wynosi 10,8%. Pod tym względem zajmuje ona drugie miejsce w UE po Estonii, gdzie dług publiczny sięga zaledwie 6,6% PKB.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: wprost.pl, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Bułgaria nie chce przystąpić do strefy euro
 / 
Komentarze do: Bułgaria nie chce przystąpić do...
Gajowy pisze:

Gracja bankrutuje kolejne kraje UE sa w kolejce wcale im sie nie dziwie ze nie chca przystapic.

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Bułgaria nie chce przystąpić do strefy euro