Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Co ma Facebook do szans na pożyczkę?

Finanse

rss

Co ma Facebook do szans na pożyczkę?

2013.10.26//  S. Sikorska
W zamierzchłych czasach, kiedy jeszcze liczba użytkowników Facebooka była ograniczona, o tym, czy firma pożyczkowa zdecyduje się udzielić nam kredytu decydowała tzw. wiarygodność finansowa. Ustalano ją na podstawie naszych miesięcznych dochodów, historii zadłużeń, stabilności naszego zatrudnienia. W czasach, kiedy nowe technologie pojawiają się w każdej możliwej dziedzinie życia, do lamusa przechodzą te przestarzałe metody  wyliczania zdolności kredytowej. Dzisiaj coraz więcej do powiedzenia ma np. nasza aktywność na Facebooku.
Facebook a szanse na pożyczkę
Facebook a szanse na pożyczkę
Facebook a szanse na pożyczkę

Co ma Facebook do szans na pożyczkę? Okazuje się, że całkiem sporo. Na rynku finansowym istnieją już firmy określające naszą zdolność kredytową na podstawie informacji, które zawarliśmy na swoim koncie. Do stosowania takich praktyk oficjalnie przyznaje się kredito24.pl. W momencie, w którym logujemy się do Facebooka ze strony należącej do firmy i udostępniamy swoje dane, specjalnie opracowany algorytm dokładnie analizuje nasz profil. W dalszej kolejności następuje jego porównanie do profili wcześniejszych klientów. Taka metoda pozwala ustalić, czy osoby o podobnych kontach terminowo spłacały zadłużenie.
Facebook a szanse na pożyczkę
Facebook a szanse na pożyczkę
Facebook a szanse na pożyczkę

Podczas weryfikacji klienta, pod uwagę bierze się m.in. znajdujące się na jego profilu informacje o wykształceniu i zatrudnieniu. Aby mieć pewność, że firma nie ma do czynienia z oszustem, może też porównać dane osobowe z wniosku o pożyczkę z tymi, które znajdują się na profilu. Poza tym, liczy się ilość posiadanych znajomych. Dobrze, jeśli znajdują się wśród nich koledzy z pracy. Algorytm analizuje także treść wpisów. Ważna jest przy tym nasza ogólna aktywność na portalu. Im więcej jest „polubień”, postów i znajomych, tym lepiej to o nas świadczy. Niektóre źródła podają także, że algorytm analizuje zdjęcia, jednak te informacje nie zostały potwierdzone przez żadną z firm pożyczkowych.
Facebook a szanse na pożyczkę
Facebook a szanse na pożyczkę
Facebook a szanse na pożyczkę

Według ekspertów, liczba firm wykorzystujących profile na Facebooku do sprawdzenia wiarygodności finansowej klienta będzie się zwiększała. Podobne praktyki zaczną w końcu stosować również banki. Jak na razie, wygląda to dość korzystnie dla pożyczkobiorcy, ponieważ za skorzystanie z opcji facebookowego sprawdzenia wiarygodności, obniżana jest ogólna cena usług. A co z klientami, którzy nie mają konta na FB? Cóż, wraz z dalszym postępem, ich wiarygodność będzie zapewne notorycznie spadała.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Co ma Facebook do szans na pożyczkę?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Co ma Facebook do szans na pożyczkę?