Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Co warto nabyć w UK, a czego nie opłaca się kupować za funty?

Finanse

rss

Co warto nabyć w UK, a czego nie opłaca się kupować za funty?

2019.11.27//  P. Potocki

Zakupy w zagranicznych sklepach, czy to internetowych, czy też stacjonarnych podczas wycieczek, ostatnimi czasy mocno zyskują na popularności. Szukamy zwykle produktów tańszych niż w kraju lub takich, które są u nas trudno dostępne. Czy znajdziemy takie skarby w UK? Czy jest coś, co opłaca się kupić za funty? Wielka Brytania słynie przecież z wysokich cen…

 

Walutą, w której docelowo się rozliczasz jest funt
Polska należy do państw, w których odnotowuje się bardzo wysoki wzrost popularności zakupów zagranicznych, zwłaszcza realizowanych drogą internetową. Około 10% artykułów nabywamy w  brytyjskich sklepach. Tymczasem, mówi się, iż ceny w UK są wysokie i potwierdzają to nawet Polacy mieszkający na Wyspach. Choć dużo w tym prawdy, to okazuje się, że nie wszystko w Wielkiej Brytanii kosztuje dużo - warto wziąć też pod uwagę stosunek jakości produktu do ceny. Z drugiej strony pamiętać trzeba, iż walutą obowiązującą w UK jest funt, a co za tym idzie, do ceny sprawunków zawsze dochodzi koszt wymiany waluty. Musimy się z tym liczyć nawet jeśli ten etap transakcji odbywa się bez naszego udziału, co często ma miejsce podczas zakupów online.

Tych rzeczy nie kupuj za funty

Zdecydowanie tańsze niżeli w UK są u nas żywność i alkohol. O odwołaniu się do jakości brytyjskich produktów spożywczych i uznaniu, że wyższa cena równa się wyższej jakości nie ma przy tym mowy. Nie bez powodu w tamtejszych sklepach istnieją regionalne półki z polskimi słodyczami, przetworami warzywnymi lub wędlinami. Podobnie sprawy mają się w przypadku artykułów dla dzieci, części samochodowych, elementów wyposażenia wnętrz i aranżacji ogrodów. Funty lepiej więc przeznaczyć na coś innego.

Co opłaca się kupić za funty?

Z Wielkiej Brytanii najczęściej zamawiamy odzież, obuwie, płyty CD/DVD i anglojęzyczne książki. Te same produkty chętnie kupujemy również stacjonarnie, gdy odwiedzamy UK. Trudno się dziwić, bo ubrania i buty rzeczywiście przeważnie są tam tańsze niż w Polsce. Brytyjskie „sieciówki” słyną też z bardzo atrakcyjnych promocji oraz wyprzedaży. Również filmy na DVD bądź Blu-ray kosztują mniej - można je kupić nawet o połowę taniej! Podobnie rzecz ma się z książkami, co jest skutkiem tego, że na Wyspach nie jest na nie nałożony podatek VAT. Na te rzeczy warto zatem wydać funty. Ważne jednak, by nie dać się złapać w pułapkę niekorzystnych warunków przewalutowania pieniędzy albo drogiej wysyłki.

Korzystne zakupy w UK - duże znaczenie ma kurs funta

O ile łatwo jest zwrócić uwagę na koszt dostawy, tak za przewalutowanie środków często płacimy nieświadomie, zwłaszcza realizując przelewy online. Sklepy internetowe oraz portale aukcyjne kuszą bowiem szybkimi transferami bez konta walutowego, w przypadku których nie musimy się nawet zastanawiać się nad kwestią zakupu funta. Niestety owa wygoda oznacza automatyczną wymianę PLN na GBP po bankowym, zwykle niezbyt korzystnym kursie. Niekiedy dochodzi do tego jeszcze prowizja dla operatora za samą usługę. W tym momencie nasuwa się dość oczywisty wniosek - funty lepiej kupić na własną rękę. Można, i zarazem warto, zrobić to w sieci, gdyż w przeciwieństwie do większości banków i kantorów stacjonarnych, internetowe portale oferują dużo atrakcyjniejsze warunki: kurs funta może być niemal identyczny jak jego cena rynkowa, a spread symboliczny lub nawet zerowy. Serwisy, takie jak np. Walutomat.pl, umożliwiają transakcje z pominięciem spreadu, co widać po tabeli kursów zamieszczonej na stronie  https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/. Cena skupu i sprzedaży funta są sobie niemal równe. Na platformie Walutomat.pl użytkownik ma również możliwość wymiany pieniędzy po kursie określonym samodzielnie. Dokonanie wymiany waluty online jest przy tym bardzo proste, pod względem technicznym do złudzenia przypomina operacje w bankowości elektronicznej. Duży atut przewalutowań internetowych, zwłaszcza dla „łowców promocji”, stanowi całodobowa dostępność usługi i możliwość przeprowadzenia transakcji z każdego miejsca na świecie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: foto: pixabay.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Co warto nabyć w UK, a czego nie opłaca się kupować za funty?
 / 
Komentarze do: Co warto nabyć w UK, a czego nie...
Seba pisze:

Sam korzystam z kantoru internetowego i to najlepsze rozwiazanie. Wczesniej jak placilem polska karta to bank walil tak zawyzony kurs, ze szkoda gadac.

 / 
Komentarze do: Co warto nabyć w UK, a czego nie...
Olga pisze:

Te dziewczyny zrobią dla ciebie wszystko. Wejdź i zarejestruj się za darmo -->> http://getbadgirl.com

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Co warto nabyć w UK, a czego nie opłaca się kupować za funty?