Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Czwartkowa sesja przynosi zwyżkę głównych indeksów

Opinie

rss

Czwartkowa sesja przynosi zwyżkę głównych indeksów

2010.01.28//  Kamil Kasperski
Czwartkowa sesja za sprawą poprawy sentymentu na Wall Street oraz na parkietach azjatyckich przynosi zwyżkę głównych indeksów. Indeks największych spółek WIG20 zyskuje o godzinie 11.15 1,2% i wynosi 2402pkt. Mniej zyskują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio po 0,6% oraz 0,8%.
Dobrze zachowują się dziś walory PGNiG. Spółka poinformowała w komunikacie o zawarciu porozumienia z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski oraz przedłużenia Kontraktu Jamalskiego do 2037r. Porozumienie zakłada możliwość zwiększenia wolumenu dostaw gazu ziemnego do 10,2 mln m sześciennych. PGNiG poinformował, że podpisany kontrakt przewiduje przedłużenie umowy na przesył gazu przez Polskę gazociągiem Jamalskim należącym do EuRoPol GAZ do 2045r. na dotychczasowych warunkach. W sposób kompromisowy rozwiązano kwestię zobowiązań Gazpromu za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę. Sporna kwota to 80 mln USD i najprawdopodobniej rosyjski koncern nie będzie musiał uregulować zaległej płatności na rzecz strony polskiej. W zamian za to PGNiG będzie miał możliwość zakupu rosyjskiego gazu po cenach niższych od ustalonych w kontrakcie.

Na rynek wcześniej napłynęły informacje o ograniczeniu o 15% dostaw gazu do zakładów chemicznych w Policach. Dodatkowo istnieje możliwość ograniczenia przesyłu gazu do włocławskiego Anwilu wschodzącego w skład grupy kapitałowej Orlenu. PGNiG cięcia w dostawach argumentuje znaczącym spadkiem temperatury powietrza, a takie warunki w pierwszej kolejności uderzają w odbiorców przemysłowych czyli głównie sektor chemiczny. Bardziej prawdopodobnym czynnikiem wydaje się być jednak wcześniejszy brak zapewnień ze strony rosyjskiej o możliwości zwiększenia importu gazu ze wschodu. Sporo stracą zakłady w Policach, gdzie spadek przychodów spowodowany ograniczeniem wykorzystania mocy produkcyjnych szacuje wstępnie się na kwotę od kilku do kilkunastu milionów złotych. Trudno jednak określić jaki będzie wpływ obecnej sytuacji na wyniki Polic w tym roku ze względu na fakt, że nie znamy horyzontu czasowego ograniczenia dostaw. PGNiG zastrzegł sobie możliwość redukcji przesyłu gazu w załącznikach do umowy z odbiorcami. W połowie grudnia Police oraz PGNiG zawarły umowę na dostarczenie gazu o wartości 318 mln zł z terminem obowiązywania do końca 2010r. Problemy z dostawą surowca nie są jedynymi jakie w ostatnim czasie napotykają zakłady chemiczne w Policach. Spółka notuje straty operacyjne w wyniku dekoniunktury na rynku nawozów oraz musiała zabiegać o dodatkowe finansowanie w postaci kredytów by oddalić widmo utraty bieżącej płynności.

Gazu nie powinno zabraknąć Orlenowi. Jednak również w tym przypadku z zawartej między Orlenem a PGNiG umowy wynika możliwość ograniczenia dostaw surowca w określonych warunkach. Władze PGNiG cięcia dostaw rozpoczęły od Polic, gdyż to właśnie ta spółka zalega z regulowaniem zobowiązań. Obecnie trwają negocjacje między Orlenem a PGNiG w sprawie poziomu ewentualnych ograniczeń w dostawach. Sytuację komplikują wysokie mrozy, co sprawia, że zapotrzebowanie na gaz sięga 67 mln m sześciennych na dobę podczas gdy od wielu lat nie notowano popytu większego od 60 mln m sześciennych na dobę.

Dziś o godzinie 14.30 inwestorzy poznają dane o zamówieniach na dobra trwałe oraz tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA. Spośród raportów spółek amerykańskich warto wrócić uwagę na Microsoft (godz. 23.30), AT&T (godz.14.00) oraz 3M (godz.15.00).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Czwartkowa sesja przynosi zwyżkę głównych indeksów

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Czwartkowa sesja przynosi zwyżkę głównych indeksów