Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Deflacja w Szwajcarii

Opinie

rss

Deflacja w Szwajcarii

2011.12.06//  Marcin R. Kiepas
Wczorajsza wieczorna decyzja agencji Standard & Poor's o umieszczeniu ratingów 15 państw Strefy Euro na liście obserwacyjnej (rating Cypru już tam się znajdował) oraz możliwość ich obniżenia już kilka dni po piątkowym szczycie przywódców Unii Europejskiej, zdominowała dzisiejsze nastroje na rynkach finansowych. Przez europejskie giełdy, podobnie jak wcześniej przez parkiety w Azji, przetacza się fala realizacji zysków. Lekko spada też kurs EUR/USD, a w ślad za nim na wartości traci złoty. O godzinie 11:15 kurs USD/PLN testował poziom 3,34 zł wobec 3,3308 zł w poniedziałek na koniec dnia. Kurs EUR/PLN wzrósł do 4,4680 zł z 4,4632 zł.
Skala przeceny na giełdach oraz osłabienia złotego nie jest duża. Paradoksalnie, zagrożenie grupową obniżką ratingów krajów Strefy Euro, w tym tych z najwyższym ratingiem na poziomie „potrójnego A”, zostało odebrane jako element dodatkowej presji na polityków. Inwestorzy uznali, że szanse na podjęcie szybkich i odważnych decyzji, zmierzających do zakończenia kryzysu długu w Strefie Euro, znacząco wzrosły po ostrzeżeniu S&P. To prawdopodobne. Fiasko szczytu lub brak konkretnych decyzji będzie bowiem niemal automatycznie oznaczało cięcie ratingów, co mocno skomplikuje sytuację w Eurolandzie. Wówczas politycy, żeby uniknąć katastrofy, będą musieli zdobyć się na jeszcze większe wyrzeczenia.
Przeczytaj także: Bank Anglii przygotowany na upadek strefy euro » Gdzieś na marginesie problemów Strefy Euro rozgrywa inna, znacznie ważniejsza z punktu widzenia tysięcy polskich kredytobiorców, bitwa. Mianowicie bitwa o szwajcarskiego franka. Przewartościowany frank, kryzys długu w Strefie Euro oraz spowolnienie gospodarcze na świecie, przyczyniło się do silnego wyhamowania, pędzącej do tej pory mocno do przodu, gospodarki Szwajcarii. W listopadzie indeks PMI, obrazujący sytuację w przemyśle, spadł do 44,8 z 46,9 miesiąc wcześniej i znalazł się najniżej od połowy 2009 roku. Indeks wskaźników wyprzedzających instytutu KOF spadł w tym samym miesiącu do 0,35 z 0,75, testując poziomy nie oglądane od 2009 roku. To może zapowiadać, że Szwajcaria otrze się o recesję.

Dziś okazało się, że to nie jest jedyny problem z jakim muszą zmierzyć się tamtejsze władze. W Szwajcarii pogłębia się deflacja. W listopadzie wskaźnik CPI spadł do -0,5% R/R z -0,1% R/R miesiąc wcześniej. Rynkowy konsensusu kształtował się na poziomie 0,3% R/R.

Silne spowolnienie wzrostu gospodarczego i deflacja to dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy kredytów denominowanych we franku. Rośnie prawdopodobieństwo podwyższenia przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) minimalnego kursu wymiany EUR/CHF. We wrześniu został on ustalony na poziomie 1,20. Nie jest wykluczone, że wobec ostatnich danych makroekonomicznych, bank centralny zdecyduje się go podwyższyć przynajmniej do 1,25. Okazją do tego będzie przyszłotygodniowe posiedzenie banku. To zwiększyłoby szanse na spadek CHF/PLN w okolice 3,50 zł na koniec roku z obecnie testowanych poziomów powyżej 3,60 zł.

Nastroje na rynkach globalnych, w tym zachowanie giełd oraz kursów EUR/USD i EUR/CHF, będą wyznaczać kierunek notowań złotego w drugiej połowie dnia. Większych emocji nie wzbudzi za to, rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek nie oczekuje zmiany stóp procentowych (4,5%), ani też zmiany nastawienia Rady do tej kwestii.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Deflacja w Szwajcarii

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Deflacja w Szwajcarii