Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dolar traci do europejskich walut w oczekiwaniu na komunikat FOMC

Opinie

rss

Dolar traci do europejskich walut w oczekiwaniu na komunikat FOMC

2009.12.16//  Marcin R. Kiepas
Środa na rynku walutowym upływa pod znakiem osłabienia dolara w relacji do europejskich walut. W przypadku GBP/USD rodzi to krótkoterminowe konsekwencje, natomiast EUR/USD jest o krok od rozpoczęcia większej korekty.
Po godzinie 16-tej kurs EUR/USD wspiął się do dziennego maksimum na 1,4589 dolara, atakując dziś po raz drugi 10-dniową linię bessy na wykresie godzinowym (1,4680). Linię będącą umowną przepustką do większej korekty wcześniejszych spadków eurodolara, które sprowadził kurs tej pary z poziomu 1,51 do wczorajszego minimum na 1,4503 dolara. Na gruncie analizy technicznej pokonanie tego oporu wydaje się coraz bardziej prawdopodobne.

Czynniki fundamentalne również każą oczekiwać realizacji wzrostowego scenariusza dla EUR/USD. Jest realne, że komunikat opublikowany po kończącym się dziś dwudniowym posiedzeniu FOMC, niewiele będzie różnił się od listopadowego i będzie powtarzał tezy wygłoszone przez szefa Fed w czasie wystąpienia w waszyngtońskim Economic Club (amerykańska gospodarka napotyka na poważne rafy, stopy procentowe pozostaną przez dłuższy czas na niskim poziomie). To zaś wywoła uczucie rozczarowania wśród inwestorów oczekujących szybszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W tej sytuacji realizacja przez nic zysków z długich pozycji w dolarze będzie logicznym zachowaniem.

Gdyby jednak komunikat po posiedzeniu FOMC został odczytany jako jastrzębi, to konsekwencją może być bardzo silne, nawet sięgające 2 centów, umocnienie amerykańskiej waluty. Zważywszy, że taki komunikat w sposób istotny zmieniałby spojrzenie na kwestię stóp procentowych, to umocnienie dolara byłoby również kontynuowane w następnych dniach.

O ile na zmianę krótkoterminowej sytuacji na EUR/USD inwestorzy muszą jeszcze trochę zaczekać, to taka zmiana już dokonała się na GBP/USD. Para ta wybiła się górą z trwającej od tygodnia konsolidacji, którą na wykresie godzinowym można było zamknąć przedziałem 1,6182-1,6333 dolara. Jest to równoznaczne z wygenerowaniem sygnału kupna. Jeszcze w tym tygodniu funt może podrożeć do 1,65 dolara.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dolar traci do europejskich walut w oczekiwaniu na komunikat FOMC

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dolar traci do europejskich walut w oczekiwaniu na komunikat FOMC