Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dolar traci do europejskich walut w oczekiwaniu na komunikat FOMC

Opinie

rss

Dolar traci do europejskich walut w oczekiwaniu na komunikat FOMC

2009.12.16//  Marcin R. Kiepas
Środa na rynku walutowym upływa pod znakiem osłabienia dolara w relacji do europejskich walut. W przypadku GBP/USD rodzi to krótkoterminowe konsekwencje, natomiast EUR/USD jest o krok od rozpoczęcia większej korekty.
Po godzinie 16-tej kurs EUR/USD wspiął się do dziennego maksimum na 1,4589 dolara, atakując dziś po raz drugi 10-dniową linię bessy na wykresie godzinowym (1,4680). Linię będącą umowną przepustką do większej korekty wcześniejszych spadków eurodolara, które sprowadził kurs tej pary z poziomu 1,51 do wczorajszego minimum na 1,4503 dolara. Na gruncie analizy technicznej pokonanie tego oporu wydaje się coraz bardziej prawdopodobne.

Czynniki fundamentalne również każą oczekiwać realizacji wzrostowego scenariusza dla EUR/USD. Jest realne, że komunikat opublikowany po kończącym się dziś dwudniowym posiedzeniu FOMC, niewiele będzie różnił się od listopadowego i będzie powtarzał tezy wygłoszone przez szefa Fed w czasie wystąpienia w waszyngtońskim Economic Club (amerykańska gospodarka napotyka na poważne rafy, stopy procentowe pozostaną przez dłuższy czas na niskim poziomie). To zaś wywoła uczucie rozczarowania wśród inwestorów oczekujących szybszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W tej sytuacji realizacja przez nic zysków z długich pozycji w dolarze będzie logicznym zachowaniem.

Gdyby jednak komunikat po posiedzeniu FOMC został odczytany jako jastrzębi, to konsekwencją może być bardzo silne, nawet sięgające 2 centów, umocnienie amerykańskiej waluty. Zważywszy, że taki komunikat w sposób istotny zmieniałby spojrzenie na kwestię stóp procentowych, to umocnienie dolara byłoby również kontynuowane w następnych dniach.

O ile na zmianę krótkoterminowej sytuacji na EUR/USD inwestorzy muszą jeszcze trochę zaczekać, to taka zmiana już dokonała się na GBP/USD. Para ta wybiła się górą z trwającej od tygodnia konsolidacji, którą na wykresie godzinowym można było zamknąć przedziałem 1,6182-1,6333 dolara. Jest to równoznaczne z wygenerowaniem sygnału kupna. Jeszcze w tym tygodniu funt może podrożeć do 1,65 dolara.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dolar traci do europejskich walut w oczekiwaniu na komunikat FOMC

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dolar traci do europejskich walut w oczekiwaniu na komunikat FOMC