Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Dr. Oetker polecił zbadać swoją rolę w czasach nazizmu

Firma

rss

Dr. Oetker polecił zbadać swoją rolę w czasach nazizmu

2012.01.15//  D. Pęgiel
Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" poinformował, że koncern spożywczy Dr. Oetker postanowił zbadać swoją rolę w czasach panowania narodowego socjalizmu w Niemczech. W tym celu zlecił naukowcom z Uniwersytetu w Augsburgu, by zbadali historię firmy. Gazeta podkreśla, iż krok ten jest "godny uwagi", mimo że od II wojny światowej minęło już kilkadziesiąt lat - czytamy na portalu Wprost.pl, który powołuje się na PAP.
Dr. Oetker polecił zbadać swoją rolę w czasach nazizmu Dr. Oetker polecił...
Dr. Oetker polecił zbadać swoją rolę w czasach nazizmu ...zbadać swoją rolę...
Dr. Oetker polecił zbadać swoją rolę w czasach nazizmu ...w czasach nazizmu

Historię firmy zbada grupa naukowców z Uniwersytetu w Augsburgu, na czele której stoi profesor Andreas Wirsching. Praca na temat roli koncernu Dr. Oetker w czasach hitleryzmu ma zostać ukończona w przyszłym rok. Wirsching podkreślił, że niemiecka firma spożywcza zrozumiała, iż w jej interesie leży otwarte podejście do historii, a nie obrona przed nią.

Profesor zaznacza jednak, że nie należy oczekiwać sensacyjnych odkryć. Jego zdaniem Dr. Oetker wytwarzał pudding, a nie czołg i praktycznie nie wykorzystywał w tym celu robotników przymusowych. Jednocześnie naukowiec przyznaje, że koncern należał do "mainstreamu zachowań przedsiębiorstw w państwie narodowosocjalistycznym", a Rudolf August Oetker zrobił wszystko, by jego własność stała się "narodowosocjalistycznym zakładem wzorcowym".

Z kolei dziennikarz tygodnika "Die Zeit" Ruediger Jungbluth twierdzi, że patriarcha firmy sam należał do SS. Ponadto szczególne związki z reżimem miał przejawiać szef przedsiębiorstwa Richard Kasselowsky, który wżenił się w rodzinę Oetker. Biznesmen ten w 1933 roku zasilił szeregi NSDAP i należał do "Koła Przyjaciół Reichsfuehrera SS" Heinricha Himmlera.

Przedsiębiorstwo powstało w Bielefeld w 1891 roku za sprawą Rudolfa Augusta Oetkera. Zajmowało się ono sprzedażą proszku do pieczenia dla gospodarstw domowych. Aktualnie w skład koncernu wchodzi blisko 430 firm, które zatrudniają 25,6 tysiąca pracowników.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: wprost.pl, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dr. Oetker polecił zbadać swoją rolę w czasach nazizmu

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Dr. Oetker polecił zbadać swoją rolę w czasach nazizmu