Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Dramatyczna sytuacja finansowa stadionów Euro 2012

Finanse

rss

Dramatyczna sytuacja finansowa stadionów Euro 2012

2012.12.10//  D. Pęgiel
Od mistrzostw Europy w piłce nożnej minęło pół roku, a polskie stadiony wybudowane specjalnie na tę imprezę nadal zmagają się z dramatyczną sytuacją finansową. Wielomilionowe straty, puste grafiki imprez, niewynajęte loże i biura to norma, z jaką muszą się zmagać operatorzy obiektów w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu - czytamy na portalu rmf24.pl.
Dramatyczna sytuacja finansowa stadionów Euro 2012 Stadiony Euro 2012...
Dramatyczna sytuacja finansowa stadionów Euro 2012 ...nadal zmagają się z dramatyczną...
Dramatyczna sytuacja finansowa stadionów Euro 2012 ...sytuacją finansową

Zdaniem przedstawicieli rządu Donalda Tuska jeszcze co najmniej przez dwa lata będziemy dokładać ogromne pieniądze do Stadionu Narodowego. Chodzi o nawet 20 milionów rocznie. Obecnie obiekt ten nie tylko nie zarabia, ale i nie pokrywa połowy kosztów swojego utrzymania - podaje rmf24.pl.

Na warszawskim stadionie udało się do tej pory zorganizować kilka dużych imprez artystycznych i sportowych. Nic poza tym. Nie wynajęto ani jednego z 18 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Wynajęto tylko jedną z 65 ekskluzywnych loży. Ponadto nie udało się znaleźć sponsora tytularnego, który miał umożliwić zarobienie 10 milionów złotych. - Myślę, że można liczyć się ze stratą dwucyfrową, jeżeli chodzi o liczbę milionów - przyznaje minister sportu Joanna Mucha.

Równie dramatycznie wygląda sytuacja stadionu we Wrocławiu. Straty poniesione przy organizowaniu imprez na tym obiekcie oszacowano na blisko 21 milionów złotych. Turniej Polish Master to 10 milionów na minusie. Do występ grupy Queen trzeba było dołożyć kolejne 10 milionów, a do meczu Japonia-Brazylia prawie milion.

Warto podkreślić, że w świetle prawa - pół roku po zakończeniu Euro 2012 - wrocławski stadion jest wciąż w budowie. Przedsiębiorstwo, które wzniosło ten obiekt, pozostaje w sporze z miastem, a prace mają dokończyć kolejni wykonawcy. Bez zakończenia budowy nie można m.in. wynająć powierzchni biurowych.

Z informacji przekazanych przez portal rmf24.pl wynika, że także w Gdańsku stadion wybudowany na Euro 2012 wciąż nie zarabia na swoje utrzymanie. Od lipca do końca listopada głównym źródłem przychodów były mecze miejscowej Lechii. Według ogólnych szacunków operator tego obiektu wyjdzie na prostą dopiero za 2,5 roku. Aktualnie wszystkie pieniądze przeznaczane są na bieżące utrzymanie obiektu i restrukturyzację długów po poprzednim operatorze.

W obliczu powyższych danych coraz powszechniejsze stają się głosy o zburzeniu stadionów. Zdaniem części komentatorów miałoby się to bardziej opłacać niż utrzymywanie molochów przynoszących ogromne straty. Jako przykład wskazują oni Portugali, gdzie tamtejsze władze zdecydowały się wyburzyć stadiony wybudowane specjalnie na Euro 2004.  Utrzymanie portugalskich obiektów oszacowano na 1,2 mln euro miesięcznie.

Przypomnijmy: jeszcze przed Euro 2012 polskie władze zapewniały, że nasz kraj nie podzieli losów Portugalii. Twierdziły, że na arenach będą biura, kręgielnie i kluby fitness, a na występach gwiazd zarobią krocie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: rmf24.pl, dziennik.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dramatyczna sytuacja finansowa stadionów Euro 2012

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Dramatyczna sytuacja finansowa stadionów Euro 2012