Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Druga fala kryzysu nie ominie Polski?

Finanse

rss

Druga fala kryzysu nie ominie Polski?

2011.10.18//  D. Pęgiel
"Rzeczpospolita" alarmuje, że potwierdzają się obawy handlowców, iż druga fala kryzysu nie ominie Polski. Gazeta powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że obroty handlu detalicznego w miesiącach letnich były niższe niż rok temu. Pogarszającą się koniunkturę w branży handlowej widać w rezultatach przedsiębiorstw.
Druga fala kryzysu nie ominie Polski? Handlowcy obawiają się...
Druga fala kryzysu nie ominie Polski? ...że druga fala kryzysu...
Druga fala kryzysu nie ominie Polski? ...nie ominie naszego kraju

W pierwszym kwartale sprzedaż porównywalna (bez nowych sklepów) Tesco w Polsce wzrosła o 1,6%, ale już w drugim kwartale sieć miała w sumie o 2,2% niższe przychody. Z kolei Carrefour w trzecim kwartale odnotował spadek sprzedaży o 3,3%. Obroty francuskiej sieci od początku roku były niższe o 1,6% niż rok wcześniej – czytamy na portalu Wprost.pl.

Badania firmy Coface pokazują, że po trzech kwartałach liczba bankructw w handlu detalicznym wzrosła o 65% - do 33 podmiotów. Zdaniem Marcina Siwy - dyrektor ds. oceny ryzyka w Corface Poland - taki stan rzeczy powodowany jest przez "coraz intensywniejszą konsolidację tego rynku i wypierania firm mniejszych i słabszych przez duże sieci".

Tymczasem Euromonitor International przewiduje, że w tym roku wartość handlu ogólnospożywczego wzrośnie o 1,4% - do 163,2 miliarda złotych. Przyszły rok ma być niewiele lepszy - z 1,8 % dynamiką wzrostu. - W sezonie świątecznym jeszcze nigdy obroty nie spadły. Z kolei jeśli chodzi o wyniki całego rynku to sprzedaż w przyszłym roku będzie przynajmniej na poziomie wyników tegorocznych – twierdzi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: wprost.pl, PAP, Rzeczpospolita


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Druga fala kryzysu nie ominie Polski?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Druga fala kryzysu nie ominie Polski?