Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Dyrektywa ws. papierosów poróżniła polskie władze

Prawo

rss

Dyrektywa ws. papierosów poróżniła polskie władze

2013.03.21//  D. Pęgiel
Radio RMF FM dowiedziało się, że unijna dyrektywa poróżniła polskie władze. Senat RP pozytywnie odniósł się do zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i tak zwanych "slimów", a swoją opinie w tej sprawie przesłał do Brukseli. Tymczasem rząd w obawie o skutki gospodarcze tych regulacji wystąpił oficjalnie przeciwko dyrektywie tytoniowej.
Dyrektywa ws. papierosów poróżniła polskie władze Dyrektywa ws...
Dyrektywa ws. papierosów poróżniła polskie władze ...papierosów poróżniła...
Dyrektywa ws. papierosów poróżniła polskie władze ...polskie władze

Za sprawą Senatu Polska wyłamała się z koalicji przeciwników unijnej dyrektywy,. Grupa ta próbowała zmusić Komisję Europejską do ponownego przeanalizowania swojej propozycji. Negatywne opinie w tej sprawie przedstawiły Brukseli parlamenty Szwecji, Czech, Włoch, Grecji, Danii, Rumunii i Portugalii.

Bez Polski liczba głosów sprzeciwu była zbyt mała, by Komisja Europejska otrzymała tzw. „żółtą kartę” zmuszającą ją do zmiany własnego projektu. Termin składania opinii upłynął 4 marca. System "żółtej kartki" to nowy narzędzie prawne, ustanowione przez Traktat z Lizbony, które umożliwia narodowym parlamentom wpływ na tworzoną w Brukseli legislację.

Dyrektywa tytoniowa forsowana przez KE przewiduje nowe ograniczenia produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Ponadto obejmuje wprowadzenie zakazu stosowania aromatów, które są charakterystyczne dla papierosów, tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów i bezdymnych wyrobów tytoniowych. Zakłada także, że minimalna średnica papierosów ma wynosić 7,5 milimetra.

Producenci podkreślają, że wprowadzenie tych regulacji będzie oznaczać zakaz produkcji bardzo popularnych w Polsce papierosów mentolowych i tak zwanych "slimów" (cienkie papierosy). Ich sprzedaż ocenia się na 30% obrotu polskiego rynku tytoniowego. To rekord w skali UE.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: RMF FM


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dyrektywa ws. papierosów poróżniła polskie władze

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Dyrektywa ws. papierosów poróżniła polskie władze