Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   E-myto - ruszył system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami

Finanse

rss

E-myto - ruszył system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami

2011.07.03//  D. Pęgiel
Rzeczniczka projektu e-myta Dorota Prochowicz poinformowała, iż z dwudniowym opóźnieniem ruszył w niedzielę rano system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami i drogami krajowymi. Tzw. viatoll miał zacząć działać od 1 lipca, jednak w piątek wdrażająca system austriacka firma Kapsch przyznała, że przedsięwzięcie się opóźni z powodu niepodłączenia urządzeń zamontowanych na bramownicach, które naliczają samochodom przejechane kilometry do systemu informatycznego.
samochody ciężarowe, cieżarówki, kobiety Od 3 lipca...
samochody ciężarowe, cieżarówki, kobiety ...kierowców ciężarówek...
samochody ciężarowe, cieżarówki, kobiety ...obowiązuje e-myto

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oświadczyła 1 lipca, że przedsiębiorstwo Kapsch zostało zobowiązane umownie do wypłacania Skarbowi Państwa 1 mln zł kary za każdy dzień zwłoki we wdrożeniu systemu. E-myto obejmie kierowców ciężarówek i autobusów oraz samochodów osobowych, do których doczepiona jest przyczepa. Kierowcy osobówek będą uiszczać opłaty na bramkach. Z elektronicznego systemu poboru opłat będą mogli dobrowolnie korzystać od 2012 roku - czytamy na portalu Wprost.pl, który powołuje się na PAP.

Wysokość opłat będzie uzależniona od przejechanych kilometrów, które zarejestruje przymocowane do przedniej szyby urządzenie Viabox. Komunikować się ono będzie z czujnikami na bramownicach ustawionych przy płatnych odcinkach dróg. Stawki będą wynosić od 0,20 zł do 0,53 zł za kilometr autostrad i dróg ekspresowych oraz od 0,16 zł do 0,42 zł za kilometr dróg krajowych. Więcej zapłacą właściciele cięższych pojazdów. Środki uzyskane za pomocą systemu mają trafiać do Krajowego Funduszu Drogowego i będą przeznaczone na budowę, modernizację i utrzymanie polskich dróg.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: wprost.pl, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
E-myto - ruszył system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   E-myto - ruszył system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami