Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   EURUSD - obniżki jeszcze nie w cenach

Opinie

rss

EURUSD - obniżki jeszcze nie w cenach

2011.12.08//  Przemysław Kwiecień
Kolejny dzień na rynkach nie przyniósł zasadniczych rozstrzygnięć. Optymizm przez szczytem UE tonowany był przez Niemców, sugerujących, iż nie wszystkie kraje strefy zdają sobie jeszcze sprawę z powagi sytuacji. To może być jedynie taktyka negocjacyjna, ale o tym przekonamy się być może dopiero w weekend. Dziś natomiast przekonamy się co zrobi EBC i jak na to zareaguje rynek.
Dziś wydarzenie, na które inwestorzy czekają od dłuższego czasu – decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Bank znajduje się w centrum uwagi, gdyż część inwestorów oczekuje, iż bez jego aktywnej postawy nie uda się rozwiązać obecnego kryzysu. EBC prawdopodobnie obniży stopy procentowe, ale na tym jego działania się nie skończą. Bank prawdopodobnie zaoferuje bankom długoterminowe pożyczki (nawet na 2-3 lata) i/lub złagodzi kryteria zabezpieczeń pod te pożyczki, tak aby zwiększyć zaufanie w sektorze bankowym i przyspieszyć akcję kredytową.
Przeczytaj także: David Cameron chce gwarancji dla Wielkiej Brytanii przy reformie eurolandu »Takie ruchy powinny teoretycznie działać na niekorzyść wspólnej waluty, szczególnie, iż rynek walutowy nie wycenia jeszcze w pełni skali oczekiwanych obniżek stóp w strefie (patrz wykres). Jednak nie jest wykluczone, iż po decyzji EBC euro mogłoby zyskać – z dwóch powodów. Po pierwsze, decyzja byłaby pozytywna dla ryzykownych aktywów, z którymi skorelowany jest kurs EURUSD. W tym kontekście warto pamiętać o silnych wzrostach cen obligacji wielu krajów strefy (Belgia, Hiszpania itd.), które nie przełożyły się na notowania pary. Po drugie, rynek może uznać, iż po dwóch obniżkach z rzędu EBC zrobi przerwę, dzięki czemu temat obniżek przynajmniej przejściowo przestanie ciążyć notowaniom euro i inwestorzy będą mogli skoncentrować się na szczycie UE.

Amerykański rynek akcji na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni był zdecydowanie najbardziej optymistyczny. To nie dziwi mając na uwadze znacznie lepszą koniunkturę w USA niż w Europie. Jednak silne wzrosty z ubiegłego tygodnia i brak wsparcia ze strony innych rynków zaczynają poważnie ciążyć bykom. W ostatnich dniach notowania kontraktów na S&P500 broniły się przed spadkami podczas gdy traciło euro i część europejskich parkietów.

W efekcie sytuacja techniczna na wykresie zrobiła się nieciekawa – zamiast zdrowej niewielkiej realizacji zysków mamy nowy szczyt (z wczoraj rano) ale i silną negatywną dywergencję z oscylatorem, sugerującą, iż większa realizacja zysków jest dopiero przed nami. Naturalnie trudno wyobrazić sobie jednoczesne wzrosty na EURUSD (patrz wyżej) i spadki na Wall Street, zatem sytuacja robi się bardzo ciekawa.

Dziś liczą się w zasadzie dwa wydarzenia: decyzja EBC i początek szczytu UE. Decyzja EBC o 13.45, 45 minut później konferencja. Wcześniej (13.00) decyzja Banku Anglii, jednak tutaj mamy niemal pewność, iż Bank będzie chciał poczekać zanim zdecyduje się na kolejne rozluźnienie ilościowe. W tle dane tygodniowe z amerykańskiego rynku pracy (14.30, konsensus 395 tys.).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
EURUSD - obniżki jeszcze nie w cenach

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   EURUSD - obniżki jeszcze nie w cenach