Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy

Finanse

rss

Emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy

2012.04.04//  D. Pęgiel
Z informacji przekazanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że w poprzednim roku osoby zatrudnione za granicą przesłały do Polski nieco ponad 17 miliardów złotych. W stosunku do rekordowego pod tym względem 2007 roku to o ponad 3 miliardy złotych mniej. Z kolei w 2010 roku było o blisko 0,5 miliarda więcej. Gazeta powołuje się na dane Narodowego Banku Polskiego.
Emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy W 2011 roku emigranci...
Emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy ...wysłali do Polski...
Emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy ...nieco ponad 17 mld zł

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ekonomistka i demograf profesor Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego przyznała, iż "ten spadek potwierdza, że coraz więcej emigrantów osiedla się za granicą na stałe. Część z nich ściąga do siebie rodziny, nie musi więc przysyłać pieniędzy na ich utrzymanie w kraju". 

Z kolei socjolog z Polskiej Akademii Nauk profesor Henryk Domański wskazuje na inny powód tego zjawiska. Jego zdaniem jest ono skutkiem kryzysu, przez który na Zachodzie nie rosną zarobki tak szybko jak wcześniej, przy czym zwiększają się koszty utrzymania. Dlatego emigranci mogą mieć mniej pieniędzy na to, aby wspierać rodziny w Polsce - oznajmił profesor Domański.

Eksperci nie mają wątpliwości, że z roku na roku będzie zmniejszała się ilość pieniędzy przekazywanych przez rodaków pracujących na obczyźnie. "Gotowość do wyjazdu za chlebem nie słabnie. Zwłaszcza wśród osób dobrze wykształconych, które walą głową w mur, bo w kraju nie mogą znaleźć pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom i aspiracjom" - ocenia socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego profesor Janusz Czapiński.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy