Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Euro 2012: Zakaz płacenia gotówką w strefie kibica nielegalny?

Finanse

rss

Euro 2012: Zakaz płacenia gotówką w strefie kibica nielegalny?

2012.06.13//  P. Rączka
W trzech z czterech stref kibica, które zostały utworzone w czasie Euro 2012 w miastach, gdzie rozgrywane są mecze mistrzostw Europy, nie można zawierać transakcji gotówkowych - ta jest akceptowana tylko w Warszawie. Kibic bez karty, która nie jest wyposażona w technologię zbliżeniową niewiele wskóra. Podobne strefy bezgotówkowe były także na trójmiejskim festiwalu Open'er.
Euro 2012: Zakaz płacenia gotówką w strefie kibica nielegalny?
Euro 2012: Zakaz płacenia gotówką w strefie kibica nielegalny?
Euro 2012: Zakaz płacenia gotówką w strefie kibica nielegalny?

Najbardziej zachwyceni z takiej metody płatności są oczywiście bankowcy. Karty typu pre-paid, czyli takie, których można użyć dopiero po naładowaniu gotówką, stają się coraz bardziej popularne. Bank Pekao, oficjalny bank Euro 2012 w Polsce, zamierza rozprowadzić kilkuset tysięcy takich kart. Cześć z nich wydawana jest za darmo, za niektóre trzeba zapłacić 20 złoty, z kolei inne można nabyć za opłaceniem kaucji, która później jest zwracana.

Inne banki nie są bierne i także szykują ofertę dla swoich klientów. mBank wprowadza karty pre-paid z wizerunkiem Stadionu Narodowego, natomiast BZ WBK sprzedaje w sieci "Karty kibica" w cenie 15 zł.

Jak się okazuje mistrzostwa Europy mogą pomóc w wypromowaniu mody na płacenie kartami z technologią zbliżeniową - bez podawania PIN-u przy małych zakupach, o wartości do 50 zł. Polska obok Rumunii jest krajem, w którym na obywatela przypada najmniej transakcji kartami w Europie - dziewięć na dziesięć wszystkich dokonywanych opłacana jest gotówką.

Większość klientów nie kryje zaskoczenia z faktu, że nie może płacić pieniędzy, które są uznawane w kraju jako środek płatniczy i przytaczają cytat ze strony internetowej NBP. "Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że jest jedyną instytucją uprawnioną do wprowadzania do obiegu pieniężnego złotych i groszy jako prawnych środków płatniczych na obszarze Polski. Mają one ustawową moc zwalniania ze wszystkich zobowiązań i nikt nie może odmówić ich przyjęcia jako zapłaty."

Bank NBP z kolei odpowiada na te zarzuty opinią prawną zamówioną na tę okazje. "Ustalenie sposobu zapłaty za towar może być - i nierzadko jest zawarte - w umowie stron. Strony przesądzają wówczas, jaki sposób płatności będzie miał zastosowanie w przypadku łączącego te strony stosunku umownego. Może to być płatność gotówkowa czy bezgotówkowa. Jest to zawsze kwestia odpowiedniego ustalenia w umowie, a nie mocy prawnej znaków pieniężnych" - pisze w swojej ekspertyzie radca prawny Monika Zbrojewska.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Euro 2012: Zakaz płacenia gotówką w strefie kibica nielegalny?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Gry

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Euro 2012: Zakaz płacenia gotówką w strefie kibica nielegalny?