Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Europejski Bank Centralny ruszy stopy procentowe?

Finanse

rss

Europejski Bank Centralny ruszy stopy procentowe?

2009.06.01//  Przemysław Kwiecień
W tym tygodniu rynek pozna najważniejsze dane o kondycji najważniejszych gospodarek oraz wyniki posiedzeń banków centralnych. Ciekawy tydzień otworzyły informacje z Azji.
 
Chiński PMI wyniósł w maju 53,1 pkt. To mniej niż odnotowane 53,5 pkt. w kwietniu, jednak różnica jest niewielka, a indeks trzeci miesiąc z rzędu notuje wartość powyżej 50 pkt., która świadczy o wzroście aktywności gospodarczej. Rynki przyjęły tę informację za dobrą monetę przed obfitym w dane tygodniem. Azjatyckie parkiety notują spore wzrosty, zaś kontrakty na amerykański indeks S&P500 są już w okolicach poprzedniego lokalnego maksimum z 20 maja i tylko 5 pkt. poniżej maksimum z 8 maja.
 
Okazji do testu tych poziomów, a być może także styczniowych maksimów będzie wiele. W tym tygodniu poznamy wskaźniki aktywności dla USA i Europy. Wskaźniki typu PMI/ISM od pewnego czasu wskazują na systematyczną poprawę sytuacji gospodarczej (ostatnio spore wzrosty notował wskaźnik dla japońskiego przemysłu) i kolejny podobny sygnał z USA będzie dla inwestorów potwierdzeniem wzrostowego kierunku na giełdach. Indeksy dla przemysłu już dziś, w USA oczekuje się wzrostu wskaźnika do 42 pkt., w Wielkiej Brytanii do 44 pkt., zaś w strefie euro do 40,5 pkt. (dokładnie tyle pokazał już wstępny wskaźnik, opublikowany 21 maja). Wskaźniki dla sektora usług w środę, również we wszystkich przypadkach oczekiwane są wzrosty – brytyjski PMI miałby już wzrosnąć w okolice 50 pkt. (konsensus zakłada 49,5 pkt.).
 
Nie mniejsze zainteresowanie rynków będą budzić dane z amerykańskiego rynku pracy. Choć rynek pracy reaguje na zmiany w cyklu koniunkturalnym z opóźnieniem (po poprzedniej recesji bardzo długo czekano na poprawę w tym zakresie), dane za kwiecień były lepsze od oczekiwań, choć oczywiście spadek zatrudnienia o 539 tys. trudno uznać za dobrą figurę. Mimo wszystko dalsza poprawa w tym zakresie byłaby bardzo dobrze przyjęta przez rynki – konsensus na piątkowe dane wynosi –520 tys. Warto pamiętać także o środowym raporcie ADP. W ostatnich dwóch miesiącach wyniki raportu miały bardzo duży wpływ na oczekiwania co do „payrollsów” i w dużym stopniu tłumaczyły taką a nie inną reakcję rynkową.
 
W tym tygodniu odbędą się także posiedzenia banków centralnych. Jutro mamy posiedzenie Banku Australii, w czwartek zaś posiedzenia Banku Anglii, EBC i Banku Kanady. Nie oczekuje się zmiany poziomu stóp na którymkolwiek z posiedzeń, ale nie oznacza to, że nie będą miały wpływu na notowania na rynku walut. W przypadku EBC rynek skoncentruje się na konferencji prezesa Tricheta, zaś w przypadku Banku Anglii na ewentualnej informacji odnośnie planów zaangażowania na rynku obligacji rządowych.
 
Ponadto czekają nas takie dane jak przychody i wydatki amerykańskich gospodarstw domowych i kanadyjski PKB (dziś), szwajcarski PKB i PMI (jutro), australijski PKB, ostateczne dane o zamówieniach w USA i raport Challengera (środa), dane o wydajności pracy w USA (czwartek) i brytyjski PPI (piątek).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Europejski Bank Centralny ruszy stopy procentowe?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Europejski Bank Centralny ruszy stopy procentowe?