Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Fed nadal optymistyczny

Opinie

rss

Fed nadal optymistyczny

2011.11.03//  Przemysław Kwiecień
Po posiedzeniu Fed pora na EBC. Dziś odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady pod przewodnictwem nowego prezesa Mario Draghiego. Na rynku coraz częściej mówi się o perspektywie obniżek stóp procentowych w euro landzie. Naszym zdaniem do takiej obniżki dojdzie, ale w grudniu lub styczniu. Nowy prezes nie będzie chciał zwrotu w polityce (bank podnosił stopy przecież jeszcze w lipcu) już na pierwszym posiedzeniu, co mogłoby rzutować na postrzeganie go przez całą kadencję. Tym niemniej perspektywa luzowania polityki monetarnej jest czynnikiem ryzyka dla euro.
Przeczytaj także: Amerykanie sceptycznie o chińskiej pomocy dla strefy euro » Wczorajsze spotkanie premiera Grecji z europejskimi przywódcami nie zaowocowało odwołaniem zapowiedzi o referendum w Grecji, ale przyspieszyło jego termin – z początku przyszłego roku na 4 grudnia. Z rynkowego punktu widzenia to jednak nadal odległa perspektywa. Z wczorajszych wypowiedzi czołowych polityków wynika, iż Europa nie ma żadnego planu B. Natomiast nadal nie wiadomo co z kolejną transzą pomocy – Grecji pieniędzy miało zabraknąć w połowie listopada. Wydaje się, iż wobec przyspieszenia terminu referendum Europa nie będzie chciała dopuścić do bankructwa tego kraju kilka dni wcześniej.
Zgodnie z oczekiwaniami rynku w listopadzie Fed nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Natomiast zaktualizowane zostały projekcje makroekonomiczne banku centralnego. Od czasu czerwcowych projekcji koniunktura uległa znacznemu pogorszeniu, jednak na prognozy Fed miało to zadziwiająco niewielki wpływ. Tegoroczna prognoza naturalnie została wyraźnie obniżona (z 2,7-2,9 do 1,6-1,7%), ale obniżka przyszłorocznej prognozy (z 3,3-3,7 do 2,5-2,9%) jest raczej niewielka – Fed nadal zakłada wzrost powyżej potencjału i wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (mniej niż 2%).

W prognozach Fed, jak i pomiędzy prognozami a komunikatem komitetu jest jednak pewna niespójność. Z jednej strony oczekiwany jest szybki powrót na ścieżkę wzrostu, z drugiej jednak utrzymanie bardzo luźnej polityki pieniężnej (do połowy 2013 roku) i bardzo niska inflacja bazowa. To dość życzeniowe myślenie, które prawdopodobnie będzie musiało być zweryfikowane – bądź przez obniżenie prognozy wzrostu, bądź podniesienie prognoz inflacji i szybsze zaostrzenie monetarne. Na ten moment projekcja wzrostu zdaje się wykluczać kolejne rozluźnienie w najbliższym czasie, a to czynnik negatywny dla notowań EURUSD. Ten negatywny wpływ został jednak nieco zamortyzowany głosem Charlesa Evansa, który głosował za kolejnym rozluźnieniem już na wczorajszym posiedzeniu.
Przeczytaj także: Grecja zbankrutuje na własne życzenie? » Pierwszą decyzję EBC z nowym prezesem poznamy o 13.45, ale o ile bank nie zaskoczy obniżką kluczowa będzie konferencja o 14.30. Z danych makro warto zwrócić uwagę na wskaźniki aktywności w sektorach usług Wielkiej Brytanii (10.28, konsensus 52 pkt.) i USA (15.00, konsensus 53,5 pkt.). W USA o 13.30 także tygodniowe dane o nowych bezrobotnych.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Fed nadal optymistyczny

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Fed nadal optymistyczny