Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Finansowe podsumowanie 2014r.

Finanse

rss

Finansowe podsumowanie 2014r.

2014.12.27//  S. Sikorska
Bieżący rok ma się już ku końcowi, dlatego w mediach pojawiają się kolejne podsumowania ostatnich 12 miesięcy. Wśród nich nie brakuje również tych gospodarczych i ekonomicznych, które uwzględniają najważniejsze wydarzenia ze świata pieniędzy. A co ważnego stało się w 2014r. w kwestii finansów? Jedną z najważniejszych spraw był wyraźny, wielomiesięczny spadek bezrobocia w naszym kraju. Od lutego regularnie obserwowaliśmy kolejne zniżki, a odsetek bezrobotnych obywateli w Polsce skurczył się do poziomu 11,3%, po czym w listopadzie wzrósł do 11,4%. Mimo symbolicznego wzrostu, to jednak wciąż najniższy poziom, jaki udało się odnotować od 4 lat. Przy okazji należy wspomnieć o wzroście realnych wynagrodzeń, który powodowany był zarówno niewielką zwyżką przeciętnej płacy, ale także niską inflacją, a w ostatnim czasie nawet deflacją. Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazały nawet, że średnia pensja miesięczna przekroczyła 4 tysiące złotych.
Finansowe podsumowanie 2014
Finansowe podsumowanie 2014
Finansowe podsumowanie 2014

Jeżeli chodzi o istotne wydarzenia na świecie, to jednym z ważniejszych był całkiem niedawny krach na rynku surowcowym. Rodzi on mieszane odczucia. Tania ropa naftowa z pewnością nie zadowala inwestorów, jednak jest świetną wiadomością dla kierowców, którzy zdecydowanie mniej płacą za litr paliwa. W ciągu pół roku cena ropy spadła niemal dwukrotnie ze 112 dolarów do 64 dolarów za baryłkę. Litr benzyny 95 na polskich stacjach benzynowych zszedł natomiast do poziomu wynoszącego ok. 4,45zł. Warto wspomnieć także o spadku wartości złotówki, do którego doszło praktycznie na kilka dni przed świętami. Dolar amerykański, funt brytyjski, frank szwajcarski ani euro od wielu miesięcy nie były już tak mocne w porównaniu do polskiej waluty. O ile jest to zła wiadomość dla Polaków planujących wyjazd zagranicę, to jednak było to świetną informacją dla emigrantów przyjeżdżających do ojczyzny na święta i wymieniających oszczędności na złotówki. Wizyty w kantorach z pewnością były dla nich przyjemniejsze niż w poprzednich miesiącach.
Finansowe podsumowanie 2014
Finansowe podsumowanie 2014
Finansowe podsumowanie 2014

Ponadto w 2014r. międzynarodowym problemem gospodarczym stał się konflikt ukraińsko-rosyjski. Aneksja Krymu przez Federację Rosyjską pogorszyła sytuację finansową Ukrainy, która potrzebowała wsparcia finansowego z zewnątrz. Istnieje nawet ryzyko, że w 2015r. tamtejszy rząd będzie zmuszony ogłosić niewypłacalność. Należy jeszcze wspomnieć o innych konsekwencjach konfliktu za naszą wschodnią granicą. Nałożenie sankcji na Rosję przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i kilka innych państw, a także podobne działania ze strony Rosji wobec sprzymierzeńców Ukrainy doprowadziły do szeregu kłopotów dotykających m.in. Polskę. Embargo nałożone przez Rosjan na europejskie, w tym również nasze rodzime artykuły spożywcze przyniosło wiele strat finansowych. W kraju najbardziej ucierpiały przedsiębiorstwa eksportujące do Rosji owoce i warzywa. Rząd zapewnił im pomoc w postaci rekompensaty za część poniesionych strat, jednak poszukiwania nowych rynków zbytu wciąż są konieczne. Polacy mieli natomiast okazję, by wykazać się solidarnością i wesprzeć producentów owoców oraz warzyw poprzez udział w akcji „Jedz jabłka na złość Putinowi”. Zaczęliśmy zwracać większą uwagę na krajowe produkty i chętniej po nie sięgaliśmy.
Finansowe podsumowanie 2014
Finansowe podsumowanie 2014
Finansowe podsumowanie 2014

Jedną z najbardziej niepokojących informacji ze świata gospodarczego jest stały wzrost zadłużenia państw rozwiniętych. W samych Stanach dług publiczny przekroczył już 18 bln dolarów! Także w Eurolandzie zadłużenie publiczne pobiło rekord, pod koniec I półrocza wynosząc 9,26 bln euro. Ekonomiści mówią wprost, że zadłużenie większości rozwiniętych gospodarek przekracza już poziom 90% wartości ich PKB. Na tym tle dobrze wygląda Polska, w której jest to jeszcze mniej niż 60% PKB. Warto zwrócić także uwagę na gospodarkę Japonii, która przeżywa ostatnio trudne chwile. Ogromna inflacja skłoniła tamtejszy bank centralny do radykalnych działań, ale prowadzone ilościowe i jakościowe luzowanie monetarne na razie doprowadziło głównie do wyraźnego spadku dochodów Japończyków. Cała gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni znajduje się w stanie recesji, a tamtejsza waluta znacznie straciła w tym roku na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Zdecydowanie lepiej było w tym roku na Wall Street, gdzie utrzymywała się hossa. Na amerykańskim parkiecie szczególnie wyróżniał się indeks S&P 500 i jego wciąż poprawiane rekordy wartości. Na przestrzeni całego roku wskaźnik zanotował ponad 10-procentowy wzrost wartości po tym, jak w roku ubiegłym wzrósł o ok. 30%.
Finansowe podsumowanie 2014
Finansowe podsumowanie 2014
Finansowe podsumowanie 2014

Chociaż gospodarki na całym świecie zmagają się z licznymi problemami, to w wielu przypadkach widać nadzieję na poprawę ich kondycji. Część europejskich państw na dobre pożegnała się z kryzysem, który trapił Wspólnotę przez kilka ostatnich lat, a to już dobry znak na przyszłość. Polacy mogą być natomiast zadowoleni ze spadającego bezrobocia, rosnącego zatrudnienia i coraz wyższych średnich wynagrodzeń. Nie zmienia to faktu, że nadal potrzebujemy jeszcze kilku zmian, które poprawiłyby ogólną sytuację ekonomiczną Polski. Warto też pamiętać, że my sami powinniśmy aktywnie wspierać gospodarkę. Oszczędzanie, rozsądne dysponowanie pieniędzmi, unikanie zadłużeń, spłata już istniejących długów, znalezienie pracy lub założenie firmy zatrudniającej kolejne osoby, podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych – wszystko to pozwala nam dołożyć cegiełkę do gospodarczego sukcesu ojczyzny. A póki co, na rozpoczynający się za 5 dni nowy rok życzmy sobie, żeby zarówno sytuacja finansowa naszych rodzin, jak i kondycja gospodarcza naszego kraju przez następnych 12 miesięcy ulegała regularnej poprawie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Orient Bambino SS - recenzja eleganckiego zegarkaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Finansowe podsumowanie 2014r.

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Finansowe podsumowanie 2014r.