Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   GUS: W paździeniku spadek inflacji i wzrost cen konsumenta

Opinie

rss

GUS: W paździeniku spadek inflacji i wzrost cen konsumenta

2009.11.13//  Przemysław Kwiecień
Według danych GUS w październiku inflacja wyniosła 3,1% r/r, czyli mniej niż oczekiwał rynek (3,2%) i zgodnie z naszą prognozą. Po raz kolejny za korzystne zmiany wskaźnika inflacji odpowiadają ceny żywności, które co prawda wzrosły o 0,3% m/m, ale jest to efekt sezonowy – niższy niż w poprzednich latach. To m.in. zasługa taniejącego mięsa.
Przeczytaj także: Polska przezwyciężyła kryzys? »Trzeci kolejny miesiąc notowaliśmy spadek cen paliw na stacjach i w rezultacie są one już o 4,6% tańsze niż w październiku ubiegłego roku. Wart odnotowania jest kolejny silny wzrost (1,7% m/m) w kategorii odzież i obuwie. Te wyroby są co prawda nadal o 6,3% tańsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, jednak fakt, iż producenci w tej kategorii podnoszą wyraźnie ceny kolekcji jesienno-zimowych, oznacza zmianę sytuacji na tym rynku i sugeruje, iż dezinflacyjny wpływ konkurencji ze Wschodu w tym obszarze wyczerpuje się.
W kolejnych miesiącach należy spodziewać się niewielkiego wzrostu inflacji, ale będzie to wzrost przejściowy, z kulminacją mogącą wystąpić w grudniu. Od początku przyszłego roku inflacja będzie spadać – szczególnie dynamicznie w pierwszych miesiącach roku. Dane nie miały większego wpływ na rynek złotego, gdzie polska waluta oddawała część wcześniejszych zysków wobec spadków na parze EURUSD. O godzinie 14.10 za euro płacono 4,1117 złotego.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
GUS: W paździeniku spadek inflacji i wzrost cen konsumenta

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   GUS: W paździeniku spadek inflacji i wzrost cen konsumenta