Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Giełdy czekają na impuls, euro pozostaje w konsolidacji

Opinie

rss

Giełdy czekają na impuls, euro pozostaje w konsolidacji

2010.03.09//  Marcin R. Kiepas
Brak publikacji makroekonomicznych, mogących nadać rynkom finansowym nowej dynamiki, przełożył się w poniedziałek na konsolidację notowań na czołowych europejskich i amerykańskich giełdach. Podobny proces można było też obserwować na rynku ropy i w notowaniach USD/JPY. Obawy przed pogorszeniem nastrojów na giełdach, jako konsekwencji realizacji zysków po ostatnich wzrostach, wywołał natomiast osłabienie europejskich walut do dolara.
Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkim zmianami tamtejszych indeksów. Nasdaq Composite wzrósł o 0,2 proc., S&P500 nie zmienił swej wartości, a DJIA spadł o 0,1 proc. Korespondowało to z brakiem zmian niemieckiego DAX-a i spadkiem o 0,2 proc. francuskiego indeksu CAC.

Na tym tle pozytywnie wyróżniła się tokijska giełda, rosnąc wczoraj o 2,1 proc. w reakcji na piątkowe silne osłabienie jena do głównych walut, co zachęcało do kupna eksporterów. Ponadto na rynku wciąż były żywe zeszłotygodniowe plotki, że Bank Japonii dodatkowo poluzuje politykę monetarną i być może będzie interweniował w celu osłabienia japońskiej waluty.

Pozytywnie wyróżniła się też warszawska giełda. Jakkolwiek przez większość dnia indeks WIG20 oscylował w pobliżu poziomów z piątkowego zamknięcia, to silny wzrost na końcowym fixingu zapewnił mu wzrost o 0,7 proc. do 2406,55 pkt. Była to siódma kolejna sesja zakończona wzrostem tego indeksu.

Wczorajsza, zakończona na poziomie 1,3704 dolara, nieudana próba wzrostu EUR/USD, potwierdziła duże znacznie trendu bocznego w jakim od prawie miesiąca znajduje się ta para. Dlatego też, pomimo czterech kolejnych szpulek, jakie zostały wygenerowane na wykresie świecowym tej pary w kompresji tygodniowej, co mogłoby zapowiadać szybkie wybicie z konsolidacji, ruch w bok pozostaje scenariuszem bazowym dla EUR/USD. Szczególnie, że w tym tygodniu brakuje istotnych publikacji makroekonomicznych, mogących sprowokować ewentualne wybicie (niezależnie od jego kierunku).

Aktualnie kluczowym wsparciem dla EUR/USD jest strefa 1,3463-1,3490. Tworzą je lutowe dołki na wykresie godzinowym i dziennym. Sygnałem do mocniejszych wzrostów będzie natomiast trwałe pokonanie bariery podażowej 1,3694-1,3740, tworzonej m.in. przez szczyt z 3 marca br. oraz 3-miesięczną linię trendu spadkowego na wykresie godzinowym.

Wtorek, podobnie jak poniedziałek, jest ubogi w publikacje ważnych danych z czołowych światowych gospodarek. Inwestorzy poznają jedynie lutowy raport o inflacji CPI w Szwajcarii (godz. 9:15; prognoza: 1 proc. r/r) oraz styczniowe dane o bilansie handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii (godz. 10:30; prognoza: -7 mld GBP).

Trochę ciekawiej pod tym względem będzie w kolejnych dniach. W środę światło dzienne ujrzą lutowe dane o bilansie handlowym Chin oraz produkcji przemysłowej na Wyspach. Dzień później, oprócz całej grupy raportów makroekonomicznych z Chin, w kalendarium jest posiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii oraz styczniowe dane o bilansie handlowym USA W piątek natomiast zostaną opublikowane dane o sprzedaży detalicznej w USA oraz wstępny odczyt marcowego indeksu Uniwersytetu Michigan.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Giełdy czekają na impuls, euro pozostaje w konsolidacji

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Giełdy czekają na impuls, euro pozostaje w konsolidacji