Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Grecy masowo oszukują państwo

Finanse

rss

Grecy masowo oszukują państwo

2012.03.20//  D. Pęgiel
Z danych greckiego resortu finansów wynika, że Grecy od lat oszukiwali państwo, pobierając rentę inwalidzką, do której nie mieli prawa. Skala tego procederu jest porażająca: z prawie 240 tysięcy osób objętych tym świadczeniem 190 tysięcy było oszustami - podała PAP.

Najwięcej oszustów mieszka na wyspie Zakintos w archipelagu Wysp Jońskich. Na 38 tysięcy osób aż 700 pobierało rentę z tytułu utraty wzroku, czyli 10 razy więcej niż wynosi średnia – oznajmił sekretarz stanu Markos Bolaris. Państwowa kontrola wykazała, że ze 100 osób, które nie stawiły się na wezwanie, tylko 60 było rzeczywiście niewidomymi.
Grecy masowo oszukują państwo Grecy...
Grecy masowo oszukują państwo ...masowo oszukują...
Grecy masowo oszukują państwo ...państwo

Wyżej wspomniana i inne kontrole przeprowadzane przez greckie władze to element walki z oszustami, którzy narażają budżet bankrutującego państwa na niepotrzebne wydatki. Zdaniem resortu zdrowia coroczne straty państwa z tego tytułu można liczyć w dziesiątkach milinów euro.

Rząd postanowił ukrócić to zjawisko i nakazał liczne i drobiazgowe kontrole. Z kolei prokuratura wzięła na cel zarówno oszustów, jak i pomagającym im lekarzom, którzy wystawiaja fikcyjne zaświadczenia o kalectwie.

Tym samym kolejny raz okazuje się, że greckie państwo może wiele zaoszczędzić, jeśli podda kontroli osoby uprawnione do pobierania świadczeń. Przypomnijmy, że w styczniu wstrzymano wypłatę emerytur dla ponad 63 tysięcy Greków, gdy wyszło na jaw, że pieniądze przyznawano osobom fikcyjnym lub martwym. W ten sposób Grecja co roku zaoszczędzi prawie 450 milionów euro.

Przeprowadzane inspekcje wydatków pochwalił w rozmowie z gazetą "Handelsblatt" Horst Reichenbach - szef zespołu unijnych ekspertów w Grecji. Stwierdził on, że w kontroli budżetu poczyniono niewiarygodne postępy, a greckie władze po raz pierwszy dokonują kompletnego przeglądu wydatków państwa na szczeblach centralnym i lokalnym.

Tymczasem Bank Grecji opublikował prognozy, z których wynika, że grecka gospodarka skurczy się w bieżącym roku o 4,5% PKB i pozostanie w umiarkowanej recesji w 2013 roku. Zdaniem niektórych komentatorów istnieje szansa na pojawienie się początków ożywienia gospodarczego, jeśli Grecja będzie realizować program uzdrowienia gospodarki uzgodniony z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Grecy masowo oszukują państwo

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Grecy masowo oszukują państwo