Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Hakerowi grozi do 5 lat więzienia

Prawo

rss

Hakerowi grozi do 5 lat więzienia

2009.08.10//  IAD andergrant
Za włamanie do konta na portalu społecznościowym grozi 5 lat pozbawienia wolności.

Konta internetowe na portalach społecznościowych są łatwym celem ataków hakerów, a te zdarzają się często. Gazeta Prawna przypomina sprawę młodego Wrocławianina, który włamywał się do kont internetowych użytkowników jednego portalu, zmieniał ustawienia i zawartość profili, a następnie żądał od ich właścicieli pieniędzy za przywrócenie dostępu do kont.
Poszkodowanych w takich sytuacjach chroni zarówno prawo karne jak i prawo cywilne. O rodzaju i wysokości kary dla hakera decyduje sąd.

Sankcje karne

Uzyskując nielegalnie dostęp do kont innych osób, haker może popełnić kilka przestępstw. Nielegalne uzyskanie informacji, niszczenie, zmiana lub usuwanie informacji, niszczenie usuwanie zmiana lub utrudnianie dostępu do komputerowych baz danych, zakłócanie pracy systemu komputerowego lub sieci komputerowej lub tzw. oszustwo komputerowe.

W przypadku przestępstw komputerowych kara pozbawienia wolności może sięgać od dwóch do pięciu lat.

Ochrona cywilna

Haker włamując się na cudzy profil narusza dobro osobiste, jakim jest życie prywatne pokrzywdzonego. Próbując poniżyć użytkownika w oczach opinii publicznej narusza jego wizerunek. W tym przypadku poszkodowany może domagać się publikacji przeprosin lub kary pieniężnej za doznaną krzywdę.

Włamania na profile w portalach internetowych są zmorą użytkowników, a co za tym idzie - serwisów internetowych. Nasza-klasa, według Polskiej Agencji Prasowej, szacuje straty po ostatnim ataku hakerów, na poziomie 60 mln zł. Trudno powiedzieć czy rzeczywistych. Włamania dokonali 16-latkowie, których program automatycznie dodawał komentarze z reklamowanymi linkami do ostatnio dodanych zdjęć.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Hakerowi grozi do 5 lat więzienia

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Hakerowi grozi do 5 lat więzienia