Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Holendrzy zapłacą za każdy przejechany kilometr

Finanse

rss

Holendrzy zapłacą za każdy przejechany kilometr

2009.11.14//  E. Zumbach
Holandia słynie z elektrowni wiatrowych, licznych gatunków sera, tulipanów, rowerów, a także wysokiego poziomu tolerancji wobec narkotyków, aborcji, eutanazji oraz związków homoseksualnych. Czy do tej długiej listy wkrótce dopiszemy coś więcej? Możliwe, że tak.
Holandia - nowy podatek dla kierowców Holandia to kraj tulipanów...
Holandia - nowy podatek dla kierowców ...wiatraków...i rowerów.
Holandia - nowy podatek dla kierowców Czy teraz również GPS-ów?

Otóż Holandia jako kraj niewielki, ale bardzo gęsto zaludniony, zajmujący 15. miejsce na świecie pod tym względem, ma również wielu zmotoryzowanych użytkowników dróg. Rząd holenderski, chcąc przekonać swoich obywateli do proekologicznego zachowania, przyjął właśnie projekt nowych przepisów zakładający, że kierowcy będą musieli płacić za każdy kilometr pokonanych holenderskich dróg.

Wedle przyjętego projektu, samochody zostaną wyposażone w specjalne urządzenia nawigacji satelitarnej GPS. Będą one dokonywać pomiaru przejechanych samochodem kilometrów. Dane będą następnie przysłane automatycznie do urzędów skarbowych, celem naliczenia stosownego podatku.
Przeczytaj także: Podatek węglowy - jak oskubać kierowców? »Od 2012 r. stawka za przejechany jeden kilometr wynosić ma 3 eurocenty, a następnie wzrośnie do 6,7 eurocentów od 2018 r. Taryfy opłat mają być uzależnione od wielkości pojazdu oraz emitowanych przez niego spalin.

Przyjęte przez rząd Holandii rozwiązanie z pewnością nie ucieszy tamtejszych kierowców. Na otarcie łez rząd zgodził się, aby wraz z wprowadzeniem nowego obciążenia podatkowego, zniknęły dwa inne: podatek od zakupu nowych aut oraz roczny podatek od posiadania auta.

Przewiduje się, że nowy podatek ograniczy nawet do 15 proc. liczbę kilometrów, przejeżdżanych rocznie przez holenderskich kierowców. To z kolei bez wątpienia przełoży się na zmniejszone emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Być może także wpłynie pośrednio na bezpieczeństwo – wiadomo mniej aut na drogach, to mniejsze prawdopodobieństwo wypadków.

Z nowego podatku mają zostać zwolnione pojazdy użyteczności publicznej, jak autobusy, karetki pogotowia, ale także taksówki i motocykle. Za to specjalny system pobierania opłat, ma zostać przygotowany dla poruszających się po holenderskich drogach cudzoziemców.

Na koniec dodajmy, że urządzenie GPS, oprócz pomiaru przejechanych kilometrów, wskazuje oczywiście również dokładną lokalizację kierowcy i czas danego położenia… Ciekawe, jak by to skomentował Maksiu Paradys z „Seksmisji”. Czy Holendrzy będą mieli do czynienia z permanentną inwigilacją?
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Gazeta Wyborcza


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Holendrzy zapłacą za każdy przejechany kilometr

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Holendrzy zapłacą za każdy przejechany kilometr