Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ile warte jest ludzkie ciało?

Finanse

rss

Ile warte jest ludzkie ciało?

2015.12.13//  S. Sikorska
Większość osób wychodzi z założenia, że ludzkie życie jest nieocenione. O ile wartości samego istnienia być może rzeczywiście nie da się oszacować, o tyle można określić, ile warte są ludzkie organy. Wiedzą o tym głównie ci, którzy oczekują na przeszczep któregoś z narządów - dla nich jest on bezcenny. Niestety, duże zapotrzebowanie na organy przy niewielkiej podaży przyczynia się do handlu narządami na czarnym rynku. Chociaż jest to proceder nielegalny, to jednak istnieją osoby, które wolą złamać prawo, niż czekać na ratunek w nieskończoność. Tym bardziej, że nie każdemu udaje się dotrwać do momentu, w którym znajdzie się dawca. To właśnie rynek ludzkich organów sprawia, że bez większego trudu można wyliczyć ich wymierną wartość. Według sporządzonych niedawno statystyk, czarny rynek ludzkich narządów wart jest w samych tylko Stanach Zjednoczonych, bagatela, 871 mld dolarów i zaangażowanych jest w niego ok. 1,8 mld ludzi.
Ile warte jest ludzkie ciało? Płuca - ok. 300 tys. USD
Ile warte jest ludzkie ciało? Nerka - ok. 150 tys. USD
Ile warte jest ludzkie ciało? Serce - ok. 119 tys. USD

A które organy warte są najwięcej? W całym ludzkim ciele najcenniejsze są płuca, których cena to średnio 300 tys. dolarów. Dokładnie o połowę mniej trzeba natomiast zapłacić za nerkę, której przeciętny koszt to ok. 150 tys. dolarów. Również serce jest bardzo kosztowne, ponieważ wycenia się je średnio na ok. 119 tys. dolarów. Niewiele mniej płaci się za wątrobę, której przeciętny koszt to ok. 100 tys. dolarów. Tak wysokie koszty wynikają głównie z faktu, że zachowanie tych narządów w stanie pozwalającym na przeszczep jest dość trudne. Już nawet nieprawidłowe nawyki żywieniowe czy nadmiar stresu to czynniki, które mogą wyraźnie osłabiać kondycję tych organów.
Ile warte jest ludzkie ciało? Wątroba - ok. 100 tys. USD
Ile warte jest ludzkie ciało? Rogówka oka - ok. 24 tys. USD
Ile warte jest ludzkie ciało? Śledziona - ok. 508 USD

Choć nie mówi się o tym tak wiele, jak o wspomnianych, najważniejszych narządach, to przeszczepia się również rogówkę oka. Jej cena na czarnym rynku to ok. 24 tys. dolarów. Duże wahania występuję w cenach krwi. Wszystko zależy od jej grupy, ponieważ dzieli się ją na tę popularną, jak A Rh+ czy 0 Rh+ i tę występującą rzadko – to grupa AB, którą ma tylko ok. 14% ludzi na świecie. Za jej 1 litr na czarnym rynku płaci się nawet 590 dolarów. Najtańszą krew można dostać już za ok. 44 dolary. Mimo że bez śledziony można normalnie funkcjonować, to jednak i ona bywa przeszczepiana. Jej przeciętny koszt to 508 dolarów. Za 10 cm2 zdrowej skóry płaci się natomiast 15 dolarów.
Ile warte jest ludzkie ciało? Krew 1l - 44-590 USD
Ile warte jest ludzkie ciało? Skóra 10cm2 - 15 USD
Ile warte jest ludzkie ciało? Ciało - 551 473 USD

Po dodaniu „cen detalicznych” – licząc każdy organ z osobna – można otrzymać zawrotną sumę, a mimo to całe ludzkie ciało wycenia się tylko na 551 473 dolarów.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ile warte jest ludzkie ciało?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ile warte jest ludzkie ciało?