Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Indeksy PMI: kłopot z głowy?

Opinie

rss

Indeksy PMI: kłopot z głowy?

2012.01.04//  Przemysław Kwiecień
Dobre dane makroekonomiczne zostały opublikowane w pierwszym dniu normalnego handlu w Nowym Roku. Dzięki temu na rynkach przeważał optymizm, a na parze EURUSD pojawiła się szansa na korektę wzrostową. Dziś dzień przerwy przed kluczowymi danymi w czwartek i piątek.

Biorąc pod uwagę, iż oczekiwania (co do wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie koniunktury na rynkach) na rok 2012 nie są specjalnie wysokie, pierwsze publikacje danych były miłą niespodzianką. W grudniu wzrosły indeksy aktywności dla przemysłu we wszystkich ważniejszych gospodarkach. Wczoraj poznaliśmy dane dla Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Największym zaskoczeniem okazał się duży wzrost w Szwajcarii (pisaliśmy o tym również w pulsie rynku http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/puls-rynku/263149), która musi radzić sobie ze słabym popytem w strefie euro i z mocnym frankiem. Wzrost szwajcarskiego PMI wyglądałby podejrzanie, gdyby nie podobne tendencje widoczne gdzie indziej.
Amerykański indeks ISM był wyraźnie wyższy od oczekiwań rynku (53,9 wobec 53,3 pkt), choć był zgodny z tym, co pokazywały indeksy regionalne (o czym pisaliśmy we wczorajszym komentarzu porannym http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr030112.pdf).

Lepsze dane z różnych części globu oznaczają, iż pierwszy kwartał może przynieść okazje inwestycyjne na rynku akcji, jednak dużych wzrostów nie należy się spodziewać. Po pierwsze, trudno przypuszczać aby ożywienie było szczególnie dynamiczne – nie będą temu sprzyjać wysokie ceny ropy, ani ograniczanie akcji kredytowej (w Europie i prawdopodobnie w Chinach). Po drugie, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed roku nie widać szans na luzowanie monetarne w USA, a w Europie skończy się prawdopodobnie na obniżkach stóp i pożyczkach dla banków.

Oznacza to, iż możemy być świadkami trudnego rynku bez silnego trendu, na którym warto będzie kupować akcje jedynie po okresach większych przecen. Jeśli chodzi o bieżące wzrosty, dla kontraktów na indeks WIG20 oporem jest poziom 2315 pkt.

To co nie udało się w grudniu może zmaterializować się w pierwszych dniach stycznia. Mowa o korekcie wzrostowej na parze EURUSD. Po obronionym poziomie 1,2870 i kilku dziennych świecach niezdecydowania mamy długą białą świecę w pierwszy dzień intensywnego handlu po okresie świątecznym. Rynek jest teraz przed kluczowym testem poziomu 1,3145 i jeśli ten się powiedzie, krótkoterminowa korekta wzrostowa jest w zasięgu, choćby na fali zamykania krótkich pozycji.

Dziś poznamy kilka publikacji danych ze strefy euro, m.in. finalny odczyt indeksu PMI (konsensus 48,3 pkt.) i wstępne dane o grudniowej inflacji (konsensus 2,8%). Niemiecki rząd sprzedawać będzie obligacje. Kluczowe dane czekają nas jednak w czwartek i piątek.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Indeksy PMI: kłopot z głowy?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale High-Tech



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Indeksy PMI: kłopot z głowy?