Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Inwestorzy boją się o USA

Opinie

rss

Inwestorzy boją się o USA

2011.07.25//  Przemysław Kwiecień
W drugiej połowie ubiegłego tygodnia rynek świętował porozumienie w Europie. Po weekendzie jednak nie widać już euforii, gdyż pozostał problem długu w USA, a raczej limitu długu, który musi zostać podniesiony na czas. Inwestorzy nie wierzą w niewypłacalność USA, ale boją się o obniżkę ratingu, gdyby politykom powinęła się noga. Pod koniec tygodnia dojdzie dodatkowo temat danych makro, gdyż w USA opublikowany będzie raport o PKB.
Przeczytaj także: Grecja otrzyma kolejną transzę pakietu ratunkowego »Ubiegły tydzień upłynął zasadniczo na oczekiwaniu na odpowiedź europejskich polityków na problem zadłużenia w strefie euro, który groził poważnym kryzysem finansowym. Europejscy liderzy wypracowali rozwiązania, które przynajmniej na razie uspokoiły rynki. Najbliższy tydzień powinien przynieść wygaszanie tego tematu. Warto odnotować, iż rynek nie wrócił jeszcze do stanu sprzed „włoskiej” części kryzysu, tak więc teoretycznie euro ma jeszcze szansę z tego tytułu zyskać (szczególnie do franka, gdzie rynek nie odrobił nawet połowy wcześniejszego ruchu). Stanie się tak jednak, o ile nie będzie kolejnych niemiłych niespodzianek. Pretekstem mogą być posunięcia agencji ratingowych lub(i) włoskie aukcje długu (wtorek-czwartek). 
Temat problemów na rynku długu w Europie zastąpiony będzie tematem amerykańskiego długu. Limit zadłużenia w USA musi zostać podniesiony do 2 sierpnia, inaczej największemu emitentowi na świecie grozi niewypłacalność (przynajmniej czasowa) a już na pewno cięcia ratingów. Do tej pory zagrożenie to wpłynęło negatywnie na dolara (poprzez ostrzeżenia agencji), nie były to jednak silne ruchy. Rynek cały czas jest przekonany, że politycy chcą się porozumieć, jednak wykorzystują tę sprawę do gry politycznej przed kampanią prezydencką. W polityce jednak nic nie jest pewne – gdyby do porozumienia nie doszło na rynku zrobiłoby się bardzo nerwowo. Tymczasem Kongres powinien zacząć proces zmiany limitu długu jeszcze dziś, aby prezydent mógł podpisać zmianę przed 2 sierpnia. Republikanie proponują rozwiązanie, w którym obecnie limit długu zostanie podniesiony o niewielką sumę w zamian za podstawowe ustępstwa, a większa zmiana zostanie przeprowadzona na koniec roku. Demokraci jednak nie chcą się na to zgodzić, gdyż oznaczałoby to pozostawanie w politycznym szachu przeciwnika przez kilka kolejnych miesięcy.
Przeczytaj także: Grecja obiecuje oddać każde pożyczone euro »Notowane w drugim kwartale spowolnienie w globalnej gospodarce nie dało się póki co odczuć w wynikach kwartalnych. Te pozytywnie zaskakiwały (najlepiej pokazał się sektor technologiczny, gdzie bardzo dobrymi wynikami pochwaliły się Apple, IBM czy Microsoft), pomagając bykom na Wall Street. Lepszy od oczekiwań sezon wyników wydaje się już być w cenach, jednak jeśli raporty w tym tygodniu również będą dobre, sentyment może jeszcze sprzyjać wzrostom, szczególnie że bykom w przypadku S&P500 do szczytów brakuje już niecałe 3%. Wcześniej jednak ważnym testem dla notowań kontraktów będzie poziom 1353 pkt. W tym tygodniu najważniejsze będą raporty BP, Deutsche Banku (wtorek), ConocoPhillips, Visy (środa), DuPont, ExxonMobil (czwartek) oraz Chevronu (piątek).

Poniedziałkowy kalendarz wygląda bardzo spokojnie. W nocy (5.00 naszego czasu) czeka na jedynie przemówienie szefa Banku Australii, co może mieć wpływ na notowania AUDUSD, gdyż rynek zastanawia się na perspektywami stóp procentowych w Australii. Po sesji w USA wyniki spółek: Texas Instruments i Broadcom. Natomiast na najważniejsze dane makro poczekamy do piątku. Wtedy poznamy wstępny szacunek amerykańskiego PKB za drugi kwartał oraz indeks Chicago PMI, który ostatnio był dobrym prognostykiem dla krajowego ISM. Wobec wyraźnych sygnałów globalnego spowolnienia, rynek będzie z niecierpliwością czekał na te reporty, jak i na Beżową Księgę Fed (środa) oraz brytyjski PKB (wtorek).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Inwestorzy boją się o USA

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Inwestorzy boją się o USA