Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Jak podejmować decyzje zapewniające sukces?

Firma

rss

Jak podejmować decyzje zapewniające sukces?

2015.11.09//  S. Sikorska
Każdy dzień naszego życia wypełniony jest podejmowaniem decyzji. Niektóre z nich to błahostki, takie jak to, co zjemy na śniadanie lub w co ubierzemy się do pracy, ale część z nich do wybory, od których zależeć może cała nasza przyszłość. To właśnie od poprawnych decyzji zależy również to, czy odniesiemy jakikolwiek sukces. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób to robić, by mieć większe szanse dokonania prawidłowych wyborów. Najlepiej będzie skorzystać ze sposobów, z jakich korzystają ci,  którym już udało się zrobić karierę. W jaki więc sposób decyzje podejmują ludzie, którzy osiągnęli już sukces? Stosowali się do kilku ważnych zasad.
Jak podejmować decyzje
Jak podejmować decyzje
Jak podejmować decyzje

Małe decyzje traktuj jako rutynę
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego Steve Jobs ciągle nosi czarny golf, to wiedzcie, że według specjalistów, w ten sposób unikał podejmowania zbędnych decyzji dotyczących tego, co na siebie włożyć. Barack Obama nosi tylko szare lub granatowe garnitury i przyznaje, że to pozwala mu ograniczyć liczbę wyborów dokonywanych w ciągu dnia. Dzięki temu, może bardziej skupić się na tych ważniejszych decyzjach. Drobne wybory powinny być po prostu wyćwiczone, a im mniej ich będzie, tym lepiej. Zbyt długie zastanawianie się nad błahostkami to marnowanie czasu i utrata energii.
Podejmuj poważne decyzje z rana
Umysł jest świeży i wypoczęty wkrótce po przebudzeniu, dlatego to ranek jest najlepszy do podejmowania ważkich decyzji. Drobnostki  najlepiej jest zostawić na wieczór. Dopiero po pracy można poświęcić się temu, co nie jest priorytetowe. Po pracy warto też znaleźć czas na decyzje dotyczące drobnostek w dniu kolejnym. Można na zapas ustalić, jaki będzie obiad lub co włożymy do pracy.
Jak podejmować decyzje
Jak podejmować decyzje
Jak podejmować decyzje

Zwracaj uwagę na emocje
Chcąc odnieść sukces, trzeba umieć rozpoznawać swoje emocje. Ważne, żeby nie kierować się nimi przy podejmowaniu priorytetowych decyzji. Należy je poważnie przemyśleć, polegając na inteligencji, analizie, ewentualnie intuicji, ale nie na chwilowych uniesieniach. Niestety, eksperci przeprowadzili badania, z których wynika, że tylko 36% ludzi na świecie jest w stanie poprawnie odróżnić swoje emocje od rzeczywistych przekonań.
Obiektywnie oceniaj wszystkie opcje
Obiektywizm przy podejmowaniu decyzji jest niezwykle ważny, jednak nie każdy wie, jak dokładnie go rozumieć. Spiesząc z pomocą wyjaśniamy, że warto zastanowić się nad tym, jakie korzyści mogą dać nam poszczególne opcje, jakie mogą być ewentualne straty, co przyniesie to innym osobom, czy podejmowana decyzja będzie na pewno zgodna z wyznawanymi wartościami itp.
Prześpij się z decyzją, ale nie odwlekaj jej
To sposób na to, by nie działać pod wpływem emocji i aby mieć pewność, że podjęliśmy decyzję świadomie. Jeśli rano myślimy tak samo, jak wieczorem, to możemy być pewni wyboru. Niemniej jednak, decyzji nie należy odwlekać, ponieważ nadmierna analiza może komplikować dokonanie wyboru. Tym bardziej, że w kolejce czekają już kolejne decyzje, a ich nagromadzenie może być szczególnie niekomfortowe.
Jak podejmować decyzje
Jak podejmować decyzje
Jak podejmować decyzje

Regeneruj się poprzez ćwiczenia
Stres związany z podejmowaniem decyzji powoduje wytwarzanie kortyzolu, czyli hormonu wyzwalającego chęć do walki lub ucieczki. Przy okazji utrudnia racjonalne myślenie. Codzienne uprawianie sportu albo chociaż ćwiczenia pozwalają rozładować napięcie i ponownie trzeźwo podchodzić do wszelkich spraw. Przy okazji dotleniają mózg i poprawiają ogólne samopoczucie.
Pamiętaj o swoim poczuciu moralności

Ludzie sukcesu wiedzą, jak ważne jest przestrzeganie własnych zasad moralnych. To właśnie ta wartość, która pozwala tonować emocje i działać zgodnie z przyjętymi wcześniej normami.
Szukaj zewnętrznego doradcy
Warto pytać innych o zdanie, ale tylko pod warunkiem, że są to osoby, które oceniają sytuację w pełni obiektywnie, bo o to właśnie chodzi, żeby ktoś popatrzył na wszystko z boku, trzeźwym okiem, przy analizie wszystkich racjonalnych argumentów za i przeciw.
Jak podejmować decyzje
Jak podejmować decyzje
Jak podejmować decyzje

Wracaj pamięcią do wcześniejszych decyzji
Dobrze jest szukać cech wspólnych dla sytuacji obecnej i jakiejś wcześniejszej, w której podjęło się właściwą decyzję. Jeśli udało nam się raz odnieść sukces, dzięki pewnym wyborom, to pamiętajmy o nich w przyszłości. Niemniej jednak, jeśli podęliśmy kiedyś złe decyzje w podobnych okolicznościach, to wyciągnijmy z nich wnioski i niech dawne doświadczenia pomogą w aktualnym podejmowaniu dobrych decyzji.
Połącz to wszystko
Nie uciekaj przed podejmowaniem decyzji, ćwicz tę umiejętność, ucz się wybierania najwłaściwszych sposobów dokonywania wyborów. Korzystaj ze wszystkich porad, dobierając te optymalne do konkretnych sytuacji.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jak podejmować decyzje zapewniające sukces?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Jak podejmować decyzje zapewniające sukces?