Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jak poprawić sytuację finansową? Oto proste sposoby

Finanse

rss

Jak poprawić sytuację finansową? Oto proste sposoby

2023.09.05//  S. Sikorska
Chyba każdy z nas chce mieć więcej pieniędzy, by czuć się spokojnym o swoją przyszłość i móc wydawać na własne zachcianki. Nie wszyscy wiedzą jednak, że wrzucanie pieniędzy do skarbonki, trzymanie ich w portfelu czy przechowywanie na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym nie jest wystarczającą metodą zwiększania oszczędności. Chcąc odłożyć więcej niż do tej pory, trzeba trochę pogłówkować i zmienić kilka przyzwyczajeń. O czym warto pamiętać?
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową

Żeby więcej zaoszczędzić, wystarczy… mniej wydawać! To takie proste, a jednak wiele osób nie zastanawia się nad tym, jak ograniczyć wydatki. Ekonomiści nie mają natomiast wątpliwości, co do tego, że warto przeglądać wszystkie paragony i porównywać ceny konkretnych produktów w różnych sklepach. Nawyk sprawdzania, ile, gdzie i na co wydajemy sprawia, że szybciej uczymy się, jak robić zakupy, by wydawać mniej niż do tej pory. Poza tym zbieranie paragonów pozwoli ustalić, które zakupy są zbędne. Później wystarczy z nich zrezygnować, a zaoszczędzone w ten sposób środki odkładać. Kupując w sieci, koniecznie korzystaj z porównywarek i wybieraj najlepsze oferty. Naucz się dobrze zarządzać swoim budżetem. Korzystaj z aplikacji finansowych, które pomagają panować nad finansami. Jeśli dzielisz środki z rodziną, to ustalcie, na kogo przypadają konkretne kwoty i kto bierze na siebie odpowiedzialność za płacenie konkretnych rachunków. Obowiązkowo orientuj się też w stanie swojego konta. Jeśli wydasz za dużo, będzie większa szansa na odbudowanie wcześniejszej sumy lub przynajmniej na powstrzymanie się od dalszych, przesadnych wydatków.
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową

Wyższe oszczędności to też efekt wyższych dochodów, za to wyższe dochody to zwykle kwestia lepszej pracy. A jak zdobyć lepszą pracę? Podrasuj swoje CV – oczywiście, nie należy dopisywać do niego niczego nieprawdziwego, ale postaraj się o lepszy szablon, większą przejrzystość, a jeśli masz taką możliwość, to skorzystaj z pomocy fachowca, który pomoże Ci stworzyć przykuwające uwagę CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przy okazji pamiętaj, by zadbać o swoją wiarygodność i dobry wizerunek. Sprawdź, jakie informacje na Twój temat można znaleźć w internecie i postaraj się usunąć te, które mogłyby nie spodobać się potencjalnemu pracodawcy. Pamiętaj, że w dzisiejszym świecie rekruterzy bardzo często posiłkują się siecią, by sprawdzić, jakim człowiekiem jest kandydat aplikujący na oferowane przez nich stanowisko.
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową

Nie pozwalaj się oszukiwać. Jeśli kupujesz coś, co okazuje się niesprawne lub niezgodne z opisem, to ubiegaj się o swoje prawa. Pamiętaj, że możesz wymienić towar lub oddać go w terminie do 14 dni od momentu nabycia. To pozwoli Ci wykluczyć wydatki na buble i wszelkie produkty, które wcale nie spełniają Twoich oczekiwań. Dbaj o zdolność kredytową. Najlepiej w ogóle radzić sobie bez pożyczek i kredytów, jednak jeśli zmusi Cię potrzeba, to dopilnuj, żeby terminowo spłacać każdą ratę. Dotyczy to również zakupów ratalnych oraz płacenia rachunków. Dzięki temu, jeśli będzie to konieczne, łatwiej będzie Ci otrzymać kredyt lub pożyczkę od banku bądź innej instytucji finansowej.
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową

Lepiej zaplanuj czas wolny. Nie musisz rezygnować z uroków życia, ale możesz nauczyć się na nich oszczędzać. Sprawdź, kiedy bilety do kina lub teatru są najtańsze, kupuj okazjonalne wycieczki, decyduj się na urlopy tuż przed lub po sezonie, a nie w jego szczycie. Kupuj wycieczki w promocjach, jeśli masz zniżki – koniecznie je wykorzystaj. Możesz też korzystać z opcji zakupów grupowych, które pozwolą zaoszczędzić. W hotelach pytaj o promocje, dowiaduj się, kiedy ceny są najniższe i zawsze sprawdzaj, czy wycieczka na własną rękę nie będzie przypadkiem bardziej opłacalna niż wyjazd z biurem podróży. Zastanów się nad wydatkami na pasje. Może niepotrzebnie wydajesz tak dużo, a może warto zmienić hobby na podobne, ale tańsze? Jest tak wiele opcji, że może któraś przykuje Twoją uwagę, a zmiana zainteresowań może przyczynić się do twojego rozwoju osobistego i da Ci szansę nauczenia się nowych rzeczy. Odważ się też inwestować. Oczywiście, o ile możesz sobie na to pozwolić. Żeby ulokować fundusze, musisz mieć pewność, że posiadasz tzw. poduszkę bezpieczeństwa, czyli oszczędności, za które będziesz mógł utrzymać siebie i najbliższych w razie nagłej utraty źródła dochodów.
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową
Jak poprawić sytuację finansową

Nastaw się na sukces. Może się wydawać, że to tylko puste frazesy ale takiej rady udziela większość milionerów. Nie da się ukryć, że prawdziwe zarabianie zaczyna się w głowie. Musisz wierzyć i starać się, nie obawiać się ryzyka i systematycznie osiągać kolejne cele. Żeby jednak osiągać cele, najpierw musisz je wytyczyć. Ustal swoje pojęcie dostatku finansowego, a drogę do niego podziel na etapy. Ciesz się z każdej odłożonej, okrągłej sumy. A o swoich planach poinformuj najbliższych Ci ludzi. Jeśli powiesz o swoich zamiarach, zyskasz większą motywację. Będziesz przecież walczyć nie tylko o spełnienie marzeń, ale też o honor – chyba nie chcesz, żeby znajomi mieli Cię za osobę nieumiejącą dążyć do celu, a rodzina współczuła Ci porażki?
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jak poprawić sytuację finansową? Oto proste sposoby

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jak poprawić sytuację finansową? Oto proste sposoby