Biznes, Finanse, Prawo » Firma » Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze

Firma

rss

Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze

Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze
2012.02.05  //  D. Pęgiel
Z przepisów prawa pracy wynika, że zatrudniający naraża się na grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych, jeśli pracownicy zmuszani są do wykonywania swoich obowiązków w biurze, gdzie temperatura jest niższa niż 18 stopni Celsjusza, lub w hali produkcyjnej, w której jest mniej niż 14 stopni Celsjusza.

Równie wysoka grzywna grozi pracodawcy w przypadku, gdy poleci pracę w temperaturze niższej niż przewidują regulacje prawne i nie zapewni odzieży ochronnej oraz pomieszczenia, w którym pracownik może się ogrzać. Jeśli pracownik wykonuje cięższe obowiązki, zatrudniający musi zapewnić mu dodatkowo posiłek regeneracyjny - przypomina portal Onet.pl, powołując się na PAP.
Pracodawca naraża się na grzywnę... Pracodawca naraża się na grzywnę...
...jeśli zmusza do pracy... ...jeśli zmusza do pracy...
...w nieodpowiedniej temperaturze ...w nieodpowiedniej temperaturze

Wytyczne dotyczące minimalnej temperatury w miejscu pracy zawarte są w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy temperatura w pomieszczeniach osiągnie poziom poniżej wartości określonych w regulacjach bhp (18 stopni Celsjusza w biurze, 14 stopni Celsjusza w hali produkcyjnej), to pracodawca powinien wstrzymać pracę. Wyjątek stanowią obowiązki wykonywane w temperaturach niższych, jeżeli względy technologiczne nie pozwalają na wyższą temperaturę (np. w chłodniach).

Jeśli praca wykonywana jest w terenie lub pomieszczeniach nieogrzewanych, wówczas zatrudniający musi zapewnić pomieszczenie, w którym pracownicy będą mogli się ogrzać i ewentualnie posilić. Pomieszczenia te muszą mieć powierzchnię minimum 8 metrów kwadratowych, a temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni Celsjusza. W przypadku braku takiego pomieszczenia pracodawca zobowiązany jest zapewnić swoim ludziom źródło ciepła w pobliżu miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Mowa tu między innymi o koksowniku lub piecyku.

Ponadto osoby pracujące na otwartej przestrzeni w warunkach mrozu powinny otrzymać ciepłą odzież i obuwie robocze. Pracodawca zobowiązany jest również do zapewnienia gorących napojów "w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników", gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo osoby pracujące w temperaturze poniżej zera mogą domagać się bezpłatnych posiłków - dotyczy to tylko wykonujących cięższe prace fizyczne.

Przepisy bhp związane z niskimi temperaturami odnoszą się do wszystkich pracowników. Również do zleceniobiorców oraz osób pracujacych na zasadzie "samozatrudnienia" - poinformowała PAP.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Iron Boy ratuje Sidney - chory chłopiec wcielił się w bohatera


Aby napisać komentarz lub zarejestruj.
0
Komentarze do:
Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale CelebrityDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo » Firma » Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze