Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze

Firma

rss

Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze

2012.02.05//  D. Pęgiel
Z przepisów prawa pracy wynika, że zatrudniający naraża się na grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych, jeśli pracownicy zmuszani są do wykonywania swoich obowiązków w biurze, gdzie temperatura jest niższa niż 18 stopni Celsjusza, lub w hali produkcyjnej, w której jest mniej niż 14 stopni Celsjusza.

Równie wysoka grzywna grozi pracodawcy w przypadku, gdy poleci pracę w temperaturze niższej niż przewidują regulacje prawne i nie zapewni odzieży ochronnej oraz pomieszczenia, w którym pracownik może się ogrzać. Jeśli pracownik wykonuje cięższe obowiązki, zatrudniający musi zapewnić mu dodatkowo posiłek regeneracyjny - przypomina portal Onet.pl, powołując się na PAP.
Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze Pracodawca naraża się na grzywnę...
Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze ...jeśli zmusza do pracy...
Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze ...w nieodpowiedniej temperaturze

Wytyczne dotyczące minimalnej temperatury w miejscu pracy zawarte są w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy temperatura w pomieszczeniach osiągnie poziom poniżej wartości określonych w regulacjach bhp (18 stopni Celsjusza w biurze, 14 stopni Celsjusza w hali produkcyjnej), to pracodawca powinien wstrzymać pracę. Wyjątek stanowią obowiązki wykonywane w temperaturach niższych, jeżeli względy technologiczne nie pozwalają na wyższą temperaturę (np. w chłodniach).

Jeśli praca wykonywana jest w terenie lub pomieszczeniach nieogrzewanych, wówczas zatrudniający musi zapewnić pomieszczenie, w którym pracownicy będą mogli się ogrzać i ewentualnie posilić. Pomieszczenia te muszą mieć powierzchnię minimum 8 metrów kwadratowych, a temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni Celsjusza. W przypadku braku takiego pomieszczenia pracodawca zobowiązany jest zapewnić swoim ludziom źródło ciepła w pobliżu miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Mowa tu między innymi o koksowniku lub piecyku.

Ponadto osoby pracujące na otwartej przestrzeni w warunkach mrozu powinny otrzymać ciepłą odzież i obuwie robocze. Pracodawca zobowiązany jest również do zapewnienia gorących napojów "w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników", gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo osoby pracujące w temperaturze poniżej zera mogą domagać się bezpłatnych posiłków - dotyczy to tylko wykonujących cięższe prace fizyczne.

Przepisy bhp związane z niskimi temperaturami odnoszą się do wszystkich pracowników. Również do zleceniobiorców oraz osób pracujacych na zasadzie "samozatrudnienia" - poinformowała PAP.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Orient Bambino SS - recenzja eleganckiego zegarkaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • BMW serii 8 zgodnie z zapowiedziami zostało zaprezentowane przy okazji 24-godzinnego wyścigu w Le...

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Gry

  • The Last of Us: Part II było jedną z najważniejszych gier zaprezentowanych podczas targów E3 na...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Kara za pracę w nieodpowiedniej temperaturze