Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Komentarz rynkowy - funt nadal pod presją

Opinie

rss

Komentarz rynkowy - funt nadal pod presją

2009.08.11//  Przemysław Kwiecień

O ile w tym roku w ogóle można mówić o wakacyjnych nastrojach na rynkach finansowych, takie panowały wczoraj. Brak istotnych danych przyniósł uspokojenie notowań, w wielu przypadkach rozchwianych po piątkowej publikacji danych o zatrudnieniu. Rynki akcji konsolidowały się blisko maksimów, dolar ostatecznie nieznacznie umocnił się wobec euro, a najwięcej działo się na brytyjskim funcie.

Przełom pierwszej i drugiej dekady sierpnia to czas banków centralnych. W zeszły czwartek mieliśmy Bank Anglii i EBC, jutro odbędzie się posiedzenie Fed, zaś dziś w nocy miało miejsce posiedzenie Banku Japonii, które jednak na rynki nie miało większego wpływu. Mimo nieco lepszych danych z kraju kwitnącej wiśni (głównie PMI), bank nie zmienił swojej oceny sytuacji gospodarczej i podobnie jak miesiąc temu uważa, iż po prostu przestała się ona pogarszać. Od tej oceny do zacieśniania polityki monetarnej może być jednak długa droga. Konsensus rynkowy zakłada, iż stopy (główna na 0,1%) nie zostaną zmienione przynajmniej do końca 2010 roku.

Wczoraj najciekawszą parą był GBPUSD. Para po silnych wzrostach przez większość lipca i w pierwszych dniach sierpnia (spowodowanych lepszymi danymi w brytyjskiej gospodarki, wzrostami na EURUSD i poprawą sentymentu giełdowego), od zeszłego czwartku jest w silnym odwrocie. Powód to decyzja Banku Anglii, który nieoczekiwanie zwiększył zakres programu interwencji na rynku długu rządowego aż o 50 mld GBP, a decyzję uzasadnił pesymistyczną oceną sytuacji ekonomicznej. Dodatkowo niewątpliwie funtowi nie pomogły piątkowe spadki na parze EURUSD. Jeszcze wczoraj rano notowania pary były na poziomie 1,67, jednak zaraz po otwarciu rynków europejskich brytyjska waluta była pod sporą presją, a pokonanie wsparcia 1,6587 dodatkowo przyspieszyło spadki, które ostatecznie sprowadziły parę do 1,6426. W chwili obecnej kluczowy będzie ewentualny test poziomu 1,6340, nie tylko dlatego, iż jest to kolejne naturalne wsparcie, będące bazą dynamicznych wzrostów z przełomu miesiąca. Warto zwrócić uwagę, iż podobnie para zachowała się już na przełomie maja i czerwca – po silnych wzrostach nastąpiło załamanie, jednak dojście do bazy wzrostów zatrzymało spadki, po czym mieliśmy dwa miesiące konsolidacji na parze.




W dniu dzisiejszym również może być względnie spokojnie. Amerykańskie dane o wydajności i jednostkowych kosztach pracy (godzina 14.30, oczekiwane +4,9 i 1,9%, stopy roczne) w zasadzie nigdy nie budzą większych emocji na rynku. O godzinie 10.30 poznamy bilans obrotów handlowych Wielkiej Brytanii za czerwiec (konsensus to deficyt rzędu 6 mld GBP), który w obecnych okolicznościach na parze GBPUSD może być baczniej obserwowany. Podobne dane – bilans płatniczy, również w Polsce o godzinie 14.00. Oczekujemy nadwyżki na rachunku bieżącym w kwocie 121 mln EUR.



Ciekawą sytuację techniczną mamy na rynku miedzi. Brak wsparcia ze strony rynków akcji i EURUSD sprawia, iż miedź nie może poradzić sobie z oporem 6225 USD za tonę – bardzo ważnym poziomem, będącym nie tylko tegorocznym maksimum, ale i lokalnym minimum z grudnia 2007 roku. Druga próba wybicia zakończyła się świecą doji na wykresie czterogodzinnym, co w rezultacie grozi formacją podwójnego szczytu. Miedzi z pewnością nie pomogły dane o imporcie do Chin, który w lipcu obniżył się po raz pierwszy w tym roku i to aż o 15% w relacji do czerwca. Sytuację rozstrzygnąć może w chwili obecnej kolejna próba zdecydowanego wyjścia powyżej wspomniany opór lub zejście do wsparcia na poziomie 5900 USD. Spadek poniżej tego poziomu domykałby formację podwójnego szczytu i zwiększał szansę na kontynuację spadków minimum do 5630 USD za tonę.

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Komentarz rynkowy - funt nadal pod presją

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Sport



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Komentarz rynkowy - funt nadal pod presją