Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Koniec anonimowość urzędniczych decyzji

Prawo

rss

Koniec anonimowość urzędniczych decyzji

2012.03.07//  D. Pęgiel
Od dziś zaczyna obowiązywać ustawa, która ma zakończyć anonimowość urzędniczych decyzji, a co za tym idzie - ukrócić uciekanie przed odpowiedzialnością za błędy - czytamy na stronie internetowej "Pulsu Biznesu".

7 marca 2012 roku weszła w życie ustawa o tak zwanych "metryczkach decyzji administracyjnych". Nakłada ona na urzędników państwowych i samorządowych obowiązek wpisywania swoich nazwisk w metryczkach, które będą ważną częścią akt sprawy. Rozwiązanie to ma położyć kres anonimowości i uciekaniu przed odpowiedzialnością za błędne decyzje.
Urzędnicy Metryczki zakończą...
Urzędnicy ...anonimowość...
Urzędnicy ...urzędniczych decyzji

Poseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld, który jest patronem wyżej wspomnianej ustawy, oznajmił w rozmowie z "Pulsem Biznesu", iż dzięki niej "wzmocni się pozycja firm i obywateli w relacjach z urzędami". "Urzędnik, który swą bezprawną decyzją kogoś skrzywdzi, nie będzie już anonimowy i bezkarny" - podkreślił członek PO.
Urzędnicy Sąd będzie mógł...
Urzędnicy ...nałożyć na winnego urzędnika...
Urzędnicy ...karę pieniężną

Metryczki mają ułatwić finansowe karanie urzędników za złe decyzje. Jeżeli przedsiębiorstwo lud osoba fizyczna wygra w sądzie odszkodowanie od Skarbu Państwa za szkody wyrządzone urzędniczymi poczynaniami, to sprawą zajmie się prokurator. Metryczka wskaże mu, kto powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Gdy sąd potwierdzi rażące naruszenie prawa, będzie mógł nałożyć na winnego urzędnika karę pieniężną do wysokości jego rocznego wynagrodzenia. Jeśli jednak szkoda zostanie wyrzadzona umyślnie, to urzędnik pokryje ją z własnej kieszeni w pełnej wysokości.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: pb.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Koniec anonimowość urzędniczych decyzji

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Koniec anonimowość urzędniczych decyzji