Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Kradzież 130 mln numerów kart kredytowych

Finanse

rss

Kradzież 130 mln numerów kart kredytowych

2009.08.18//  IAD andergrant
Trzem osobom postawiono zarzuty kradzieży 130 milionów numerów kart kredytowych i debetowych.  Władze USA określiły włamanie jako największe w historii przestępstwo komputerowe.

Zarzuty usłyszał Albert Gonzalez, wcześniejszy informator rządu USA, i dwóch innym podejrzanych, których tożsamości nie ujawniono. Wiadomo jednak, że są obywatelami Rosji lub innego kraju z Europy Wschodniej.
Hakerzy włamali się do baz danych pięciu firm w latach 2006-2008. Numery ukradziono mi.in. z bazy instytucji przetwarzającej płatności elektroniczne Heartland Payment Systems i sieci sklepów 7-Eleven oraz sieci supermarketów Hannaford Brothers. Nazw pozostałych dwóch firm nie wymieniono w oskarżeniu.

Heartland Payment Systems i Hannaford Brothers już wcześniej, niezależnie, wykryły włamanie, nie znając jego skali. Prokuratura dopiero teraz dysponuje dowodami obciążającymi Gonzalesa, który od 2008 roku przebywa w areszcie podejrzany o włamanie do systemu płatności sieci restauracji.

Obrońcy Gonzaleza nie udzielili komentarza. Zgodnie z orzeczeniem prokuratury Nowego Jorku, która prowadzi dochodzenie, Gonzalez i jego wspólnicy przypuścili ataki na duże firmy znajdujące się na liście Fortune 500 i próbowali przejąć dostęp do ich witryn internetowych.

Hakerzy korzystali z komputerów rozlokowanych w stanach Kalifornia, Illinois i New Jersey, a także na Łotwie, Ukrainie oraz w Holandii.

Wcześniejsze włamanie Gonzaleza, które przeprowadził wspólnie z 10 innymi hakerami z 5 krajów, pozwoliło mu skraść 41 mln numerów kart kredytowych i debetowych. Szkody spowodowane tą akcją przekroczyły 400 mln USD.

Wszyscy trzej cyberprzestępcy zostali oskarżeni o bezprawny dostęp do systemów komputerowych oraz o dokonanie przestępstwa za pomocą sieci komputerowej. Grozi im do 35 lat więzienia oraz grzywny w wysokości 1,25 mln USD .

Prokuratura twierdzi, że podejrzani ukradli dane w celu ich odsprzedaży. Na razie wszyscy poszkodowani nabrali wody w usta i odmawiają komentarzy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Reuters, wired.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kradzież 130 mln numerów kart kredytowych

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Kradzież 130 mln numerów kart kredytowych