Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Kradzież 130 mln numerów kart kredytowych

Finanse

rss

Kradzież 130 mln numerów kart kredytowych

2009.08.18//  IAD andergrant
Trzem osobom postawiono zarzuty kradzieży 130 milionów numerów kart kredytowych i debetowych.  Władze USA określiły włamanie jako największe w historii przestępstwo komputerowe.

Zarzuty usłyszał Albert Gonzalez, wcześniejszy informator rządu USA, i dwóch innym podejrzanych, których tożsamości nie ujawniono. Wiadomo jednak, że są obywatelami Rosji lub innego kraju z Europy Wschodniej.
Hakerzy włamali się do baz danych pięciu firm w latach 2006-2008. Numery ukradziono mi.in. z bazy instytucji przetwarzającej płatności elektroniczne Heartland Payment Systems i sieci sklepów 7-Eleven oraz sieci supermarketów Hannaford Brothers. Nazw pozostałych dwóch firm nie wymieniono w oskarżeniu.

Heartland Payment Systems i Hannaford Brothers już wcześniej, niezależnie, wykryły włamanie, nie znając jego skali. Prokuratura dopiero teraz dysponuje dowodami obciążającymi Gonzalesa, który od 2008 roku przebywa w areszcie podejrzany o włamanie do systemu płatności sieci restauracji.

Obrońcy Gonzaleza nie udzielili komentarza. Zgodnie z orzeczeniem prokuratury Nowego Jorku, która prowadzi dochodzenie, Gonzalez i jego wspólnicy przypuścili ataki na duże firmy znajdujące się na liście Fortune 500 i próbowali przejąć dostęp do ich witryn internetowych.

Hakerzy korzystali z komputerów rozlokowanych w stanach Kalifornia, Illinois i New Jersey, a także na Łotwie, Ukrainie oraz w Holandii.

Wcześniejsze włamanie Gonzaleza, które przeprowadził wspólnie z 10 innymi hakerami z 5 krajów, pozwoliło mu skraść 41 mln numerów kart kredytowych i debetowych. Szkody spowodowane tą akcją przekroczyły 400 mln USD.

Wszyscy trzej cyberprzestępcy zostali oskarżeni o bezprawny dostęp do systemów komputerowych oraz o dokonanie przestępstwa za pomocą sieci komputerowej. Grozi im do 35 lat więzienia oraz grzywny w wysokości 1,25 mln USD .

Prokuratura twierdzi, że podejrzani ukradli dane w celu ich odsprzedaży. Na razie wszyscy poszkodowani nabrali wody w usta i odmawiają komentarzy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Reuters, wired.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kradzież 130 mln numerów kart kredytowych

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Kradzież 130 mln numerów kart kredytowych