Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   LPG zdrożeje przez wzrost ceł na Wschodzie

Finanse

rss

LPG zdrożeje przez wzrost ceł na Wschodzie

2012.09.27//  P. Rączka
Kierowcy tankujący LPG choć mogli niedawno cieszyć się z tego, iż nie dotknęły ich podwyżki cen ropy i benzyny, to jednak teraz sami będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Powodem tego jest wzrost ceł na Wschodzie, sięgająca niemal 130 proc. Oznacza to, że niebawem przy tankowaniu zapłacimy za autogaz nawet o 40 groszy więcej za litr. We wtorek rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret, w którym zmienił obowiązującą stawkę, wynoszącą 76,2 dol. za tonę LPG na... 172,5 dol./t.
- Skala podwyżki jest zupełnie niezrozumiała. Jeśli producenci rosyjscy i importerzy przełożą te koszty na klientów, należy się spodziewać podwyżki w hurcie i detalu na poziomie nawet 12-15 proc. - podkreśla Zygmunt Sobieralski, prezes Polskiej Izby Gazu Płynnego. Ceny nie skoczą automatycznie w górkę o kilkadziesiąt groszy, ale tankując w grudniu już na na pewno zapłacimy ponad 3 złote.

- Sprzyjać będzie im co prawda spodziewana podwyżka cen innych gatunków paliw, a także tradycyjny, sezonowy wzrost cen LPG. Mimo to nie sądzę, by autogaz zdrożał więcej niż kilka, może kilkanaście groszy na litrze. W hurcie od 22 do 30 sierpnia, czyli w ciągu kilku dni, ceny gazu skoczyły z 3200 do 3700 zł za tonę, a mimo to w detalu paliwo utrzymuje się na stałym poziomie 2,72 zł/l - tłumaczy Jakub Bogucki, analityk e-petrol.

Rynek LPG w naszym kraju przeżywa w tym roku renesans. W I półroczu sprzedaż wzrosła o 2 proc., podczas gdy zużycie benzyn i diesla spadło o odpowiednio 3 i 7 proc.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
LPG zdrożeje przez wzrost ceł na Wschodzie

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   LPG zdrożeje przez wzrost ceł na Wschodzie