Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Lokata jednodniowa jednak bez podatku Belki

Finanse

rss

Lokata jednodniowa jednak bez podatku Belki

2009.11.20//  E. Zumbach
Od kilku tygodni głośno w mediach zrobiło się wokół lokat jednodniowych. Wszystko za sprawą opinii fachowców, poddających w wątpliwość działania banków, polegające na zwolnieniu oszczędności na lokatach jednodniowych z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych.
Lokata jednodniowa bez podatku Belki Klientów banków z pewnością uspokoił komunikat Ministerstwa...
Lokata jednodniowa bez podatku Belki ...w sprawie podatku od zysków z lokat jednodniowych.
Lokata jednodniowa bez podatku Belki Czy resort wyda wkrótce wiążącą organy podatkowe interpretację?

W dotychczasowej praktyce bankowej, ten produkt finansowy stał się skutecznym i dość popularnym sposobem na ominięcie przepisów ustawowych, a to za sprawą zasad zaokrąglania podatków do pełnego złotego. Zgodnie z Ordynacją podatkową, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku, w przypadku końcówek poniżej 0,50 zł., zaokrągla się w dół do pełnych złotych.

Oszczędzający na lokatach jednodniowych, wykorzystywali ten mechanizm, polegający w skrócie na tym, że podatku Belki nie będzie trzeba będzie zapłacić, gdy jednorazowe wypłaty zysków nie przekroczą 2,49 zł. Jeśli więc bank każdego dnia naliczał odsetki od oszczędności zgromadzonych na lokacie niższe niż 2,5 zł., to podstawę opodatkowania zaokrąglono w dół do 2 zł. W takiej sytuacji 19-proc. podatek wyniósł 0,38 zł. i zgodnie z Ordynacją podatkową został zaokrąglany w dół do zera.
Przeczytaj także: PIT-37, PIT-38 i PIT-39 również jako e-deklaracje »W końcu głos w spornej dla wielu sprawie, zabrało Ministerstwo Finansów, które uspokoiło rzesze oszczędzających uznając, że jeśli podatek z tytułu odsetek jest niższy od 0,50 zł., to bank nie musi go pobierać. Wówczas także podatnik jest zwolniony z wykazywania go w deklaracji. Tym samym resort potwierdził słuszność interpretacji banków, oferujących swoim klientom taką formę gromadzenia oszczędności.

Pozostaje tylko jedno ale… Publiczna wypowiedź Ministerstwa, jakkolwiek oficjalna, to jednak nie musi być wcale zobowiązująca dla interpretujących przepisy skarbowe urzędów. W takich sprawach, minister finansów powinien wydać wiążącą interpretację podatkową, czego dotychczas nie uczynił.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Gazeta Wyborcza


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Lokata jednodniowa jednak bez podatku Belki

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Lokata jednodniowa jednak bez podatku Belki