Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Los złotego zależy od ECB i popytu na hiszpańskie obligacje

Opinie

rss

Los złotego zależy od ECB i popytu na hiszpańskie obligacje

2010.05.06//  Marcin R. Kiepas
Czwartkowy poranek przynosi kontynuację osłabienia złotego. O godzinie 10:05 kurs USD/PLN testował poziom 3,1981 zł, rosnąc o 1,6 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po wzroście o 1,4 gr, testował poziom 4,0926 zł. Dziś już za dolara trzeba było zapłacić 3,23 zł, a za euro ponad 4,11 zł.
Polska waluta, podobnie jak i większość walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących, traci na fali globalnej ucieczki od ryzyka, wywołanej obawami o rozprzestrzenienie się greckiego kryzysu na inne europejskie kraje mające podobny problem z nadmiernym zadłużeniem, co mogłoby zachwiać stabilnością całej strefy euro. W tym kontekście wymienia się przede wszystkim Portugalię i Hiszpanię. Szczególnie groźne byłoby, gdyby kryzys fiskalny nasilił się w przypadku tego ostatniego kraju. Hiszpania tworzy aż 11 proc. PKB całej Strefy Euro, a jej zadłużenie stanowi 6,7 proc. ogólnego zadłużenia. Dla porównania, w przypadku Grecji te wielkości kształtują się odpowiednio na poziomie 2,3 proc. i 3,7 proc.
Złoty w czwartek pozostanie tylko i wyłącznie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Te zaś powinny zostać ukształtowane przez dwa wydarzenia. Mianowicie aukcję hiszpańskiego długi i posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Hiszpania zaoferuje dziś 5-letnie obligacje o wartości 2-3 mld euro. Nieudana aukcja mogłaby nawet wywołać panikę na rynku i powrót spekulacji, że tamtejszy rząd już wkrótce poprosi Unię Europejską o pomoc (ostatnio pojawiła się kwota 280 mld euro potencjalnej pomocy). Udana może ustabilizować nastroje. Wyniki aukcji będą znane jeszcze przed południem.

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego jest wydarzeniem dnia nie ze względu na decyzję ws. stóp procentowych (niespodzianki nie będzie, stopy nie zostaną zmienione), ale ze względu na potencjalne decyzje w związku z narastającymi obawami o rozprzestrzenienie się greckiego kryzysu, silną przeceną euro i sytuacją na rynkach długu Grecji, Hiszpanii i Portugalii. Pojawiały się plotki, iż Europejski Bank Centralny może zacząć skupować obligacje rządowe. Taka decyzja ma szanse ustabilizować sytuację. Brak jakiejkolwiek decyzji zwiększy niepewność, stając się tym samym pretekstem do przeceny euro i powiązanej z tym wyprzedaży złotego.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Los złotego zależy od ECB i popytu na hiszpańskie obligacje

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Los złotego zależy od ECB i popytu na hiszpańskie obligacje