Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Luis Renault - sąd nie zrehabilitował założyciela słynnego koncernu

Prawo

rss

Luis Renault - sąd nie zrehabilitował założyciela słynnego koncernu

2012.01.13//  D. Pęgiel
Sąd we Francji odrzucił skargę potomków Luisa Renault w sprawie o odszkodowanie za nacjonalizację słynnego koncernu motoryzacyjnego. Została ona przeprowadzona w 1945 roku z powodu współpracy kierownictwa firmy z hitlerowskimi władzami -czytamy na portalu Tvp.info, który powołuje się na PAP.

Krewni konstruktora pierwszego pojazdu marki Renault domagali się w sądzie rehabilitacji dziadka i rekompensaty za przejęty przez państwo majątek. Sąd w Paryżu odrzucił pozew twierdząc, że nie posiada kompetencji do zajmowania się sprawą sprzed tylu lat. Adwokaci potomków Luisa Renault oznajmili, że złożą odwołanie od tego werdyktu.
Luis Renault
Luis Renault Luis Renault
Luis Renault

Zdaniem spadkobierców nacjonalizacja fabryk i praktycznie całego majątku rodziny współzałożyciela koncernu była bezprawna, gdyż Luis Renault nie został skazany za kolaborację z Niemcami – zmarł przed procesem. Jedna z jego wnuczek, Helene Renault-Dingli, twierdzi, że walczy o dobre imię przodka i nie chce, by w książkach do historii widniało, iż był on kolaborantem.

Część komentatorów zaznacza, że sprawa ta ma na celu wybielenie kontrowersyjnej postaci Luisa Renault, którego fabryka w podparyskim Billancourt w latach 1940-1944 dostarczała sprzęt dla Wehrmachtu. Przy okazji historycy przypominają, że w czasie II wojny światowej z okupantem współpracowały również inne znane przedsiębiorstwa takie jak Peugeot czy Michelin.

Jednak zdaniem niektórych badaczy nie pracowały one dla Niemiec do samego końca - w przeciwieństwie do Renault. Ponadto firmy te nawiązały kontakt z aliantami i tamtejszym ruchem oporu. Dlatego po zakończeniu konfliktu tylko majątek Renault został znacjonalizowany bez żadnej rekompensaty.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: tvp.info, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Luis Renault - sąd nie zrehabilitował założyciela słynnego koncernu

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Luis Renault - sąd nie zrehabilitował założyciela słynnego koncernu