Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Mieszkania tanieją, ale Polacy nie palą się do ich kupna

Finanse

rss

Mieszkania tanieją, ale Polacy nie palą się do ich kupna

2012.08.29//  P. Rączka
Związek Banków Polskich informuje, że ceny mieszkań lecą w dół i tak będzie przynajmniej jeszcze przez rok czasu. Wiadomość ta choć wydaje się bardzo optymistyczna to jednak taka nie jest, bowiem równocześnie topnieje grupa ludzi, która mogłaby sobie pozwolić na ich zakup. Co ciekawe, jeszcze nigdy w historii rynku deweloperskiego podaż nowych mieszkań nie była tak duża jak teraz - jest o 10 tys. większa niż przed rokiem.
Mieszkania tanieją, ale Polacy nie palą się do ich kupna
Mieszkania tanieją, ale Polacy nie palą się do ich kupna
Mieszkania tanieją, ale Polacy nie palą się do ich kupna

Niektóre miasta już oferują ceny w bardzo atrakcyjnych cenach, ale Polacy niezbyt chętnie po nie sięgają. Powodem tego jest kilka czynników m.in. nowe regulacje ostrożnościowe, które zaaplikowała bankom Komisja Nadzoru Finansowego, przez co zmniejszyła się dostępność kredytów hipotecznych. Na to nałożyła się niepewność co do sytuacji gospodarczej.

W drugim kwartale banki udzieliły tylko ok. 49,6 tys. kredytów hipotecznych. Było to więcej o 900 niż trzy miesiące wcześniej, ale w poprzednich w tym okresie rynek kredytów mieszkaniowych zawsze wyraźnie się ożywiał - nawet o 20-30 proc. Dziś już wiadomo, zę ceny mieszkań będą ciągle spadać, a najbardziej tych z rynku wtórnego.

Deweloperzy zaczęli w lipcu budowę niespełna 3,2 tys. mieszkań - to o jedną trzecią mniej niż w czerwcu. Jednak załamanie nastąpiło już dwa miesiące wcześniej. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, iż trudniej jest obecnie pozyskać kredyt hipoteczny, a do tego analitycy tłumaczyli to strachem przed ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która zaczęła obowiązywać od 29 kwietnia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Mieszkania tanieją, ale Polacy nie palą się do ich kupna

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Sport

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Mieszkania tanieją, ale Polacy nie palą się do ich kupna