Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Na GPW kolejny dzień mocnych wzrostów

Opinie

rss

Na GPW kolejny dzień mocnych wzrostów

2009.07.15//  Marcin R. Kiepas
Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację wzrostów na warszawskiej giełdzie. Na wartości zyskały wszystkie indeksy. Najwięcej wzrósł WIG20, który zakończył dzień na poziomie 1912,64 pkt.

Ruch ten szedł w parze z rosnącymi obrotami. Jeżeli skonfrontować to z obserwowanym w ostatnich dniach zdecydowanym umocnieniem złotego, to nie można wykluczyć, że jednym z kreatorów wzrostów są inwestorzy zagraniczni.
Trwające od początku tygodni wzrosty zmieniły o 180 stopniu układ sił na wykresie WIG20. W poniedziałek indeks ten odbił się od znajdującej się w okolicy 1770 pkt. kilkunastomiesięcznej linii trendu spadkowego (została ona pokonana na początku czerwca). Gwałtowne wzrosty jakie nastąpiły później sugerują, że trwające od połowy czerwca spadki były jedynie ruchem powrotnym do linii bessy, a obecnie WIG20 wraca do trendu wzrostowego. Dzisiejsze wybicie powyżej bariery podażowej 1899-1900 pkt. wnioski te potwierdza.

Optymistyczny scenariusz dla GPW znajduje uzasadnienie w zachowaniu Wall Street. Dobrze przyjmowane wyniki kwartalne spółek oraz zanegowana w ostatni poniedziałek, formacja głowy z ramionami na wykresie dziennym S&P500, tworzy silnie popytowy „zestaw”, otwierający drogę do czerwcowych maksimów. Korelacja obu giełd sprawia, że podobny scenariusz rysuje się również dla GPW.

Powrót do szczytów z ubiegłego miesiąca można określić jako realny scenariusz na najbliższe kilka tygodni. Scenariusz pesymistyczny zakłada trend boczny w przedziale 1800-1950 pkt. W przypadku scenariusza optymistycznego, czerwcowe maksima wyznaczają natomiast połowę drogi jaką ma do przebycia rynek. W zachowaniu WIG20 w ostatnich tygodniach zwraca bowiem uwagę analogia do roku 2001, gdy kończyła się poprzednia bessa. Wówczas korekta pierwszej zwyżki po zmianie trendu, również trwała miesiąc i podobnie jak teraz, sięgnęła 14 proc. Wzrosty jakie nastąpiły po jej zakończeniu, wywindowały indeks o 30 proc. Powtórzenie tego scenariusza oznaczałoby test 2300 pkt
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Na GPW kolejny dzień mocnych wzrostów

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Na GPW kolejny dzień mocnych wzrostów