Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Na zakończenie tygodnia złoty lekko stracił

Opinie

rss

Na zakończenie tygodnia złoty lekko stracił

2009.12.18//  Przemysław Kwiecień
Piątek był spokojnym dniem na rynku złotego, zwłaszcza w porównaniu do poprzednich sesji. Polska waluta w ślad za zmianami w notowaniach EURUSD zyskiwała rano oraz traciła popołudniem. Jedyna istotna dziś publikacja danych nie rozczarował inwestorów.
Mowa o niemieckim indeksie Ifo, który wzrósł do poziomu 94,7 pkt. (wobec oczekiwanych 94,6 pkt.). Był to dziewiąty kolejny wzrost indeksu, co potwierdza trwałość poprawy koniunktury u naszych zachodnich sąsiadów. Rynek jednak nie zareagował na te dane i wczesnym popołudniem para EURPLN znów odwiedziła rejony powyżej poziomu 4,20. Choć końcówka sesji przynosi umocnienie, spokojny piątek niekoniecznie oznacza koniec presji na osłabienie złotego.

Nadal nie mamy do końca klarownej sytuacji w notowaniach eurodolara. Od wczorajszego popołudnia trzykrotnie obroniony został poziom 1,43, co chwilowo wyhamowało spadki. Póki co nie mamy jednak impulsu do wzrostu na tej parze i z danych, które czekają nas jeszcze przed gwiazdką, żadna figura nie kwalifikuje się do miana wydarzenia, które wyraźnie zmieni nastroje na rynku. Pozostaje nam zatem czekać na sygnały techniczne.

Jedno jest pewne – nawet w scenariuszu większego umocnienia dolara nie grozi nam tak silna wyprzedaż złotego, jak na początku mijającego roku. Ponadto, tak długo, jak obraz globalnej gospodarki poprawia się (a publikowane ostatnio dane o tym świadczą), przecenę złotego należy traktować jako korektę. W momencie, gdy poprawią się warunki na rynkach globalnych, złoty ma szansę powrócić do łask inwestorów zagranicznych ze względu na ewidentną poprawę koniunktury w kraju i być może perspektywę szybszych podwyżek stóp niż obecnie dyskontowana przez rynek.

Powrót notowań poniżej 4 złotych za euro nadal nie jest zatem wykluczony. Póki co jednak, pod koniec piątkowych notowań w Warszawie za euro płacimy 4,19 złotego, za dolara 2,9260 złotego, zaś za franka 2,8045 złotego.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Na zakończenie tygodnia złoty lekko stracił

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Na zakończenie tygodnia złoty lekko stracił