Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Najdroższe monety świata - stare i unikatowe

Finanse

rss

Najdroższe monety świata - stare i unikatowe

2013.11.21//  S. Sikorska
Przywykliśmy do tego, że monety warte są nie więcej niż 5 złotych. No chyba, że ktoś od kilku lat przechowuje wypuszczane co jakiś czas w limitowanych seriach monety okolicznościowe. Po paru latach ich wartość zaczyna powoli rosnąć, choć też nie są to zawrotne sumy. W ciągu roku kolekcjonerska 2-złotówka może podrożeć najwyżej o 1zł, choć zwykle jej wartość rośnie o parędziesiąt groszy. Monety liczące sobie kilkadziesiąt lat osiągają na aukcjach wartość kilkuset złotych. Więcej zapłacimy za te stare i w dodatku kolekcjonerskie pieniądze, które dziś mogą kosztować już nawet kilka tysięcy złotych. Takie zjawisko dotyczy nie tylko polskich złotówek, ale również monet we wszystkich innych walutach. Na świecie można znaleźć numizmaty, które mimo niewielkiego nominału kosztują setki, tysiące, a nawet miliony dolarów. Najdroższa moneta została sprzedana w styczniu b.r. za ponad 10 mln dolarów!
Najdroższe monety
Najdroższe monety Najdroższa moneta na świecie
Najdroższe monety

Do najdroższych monet na świecie z pewnością można zaliczyć amerykańskie jednodolarówki z 1804r. Poza tym, że monety liczą sobie 179 lat, to dodatkowo są unikatowe. Pojawiła się na nich błędna data – w rzeczywistości powstały w roku 1834. W obiegu znalazło się ich naprawdę niewiele. Według ekspertów, obecnie jest ich najprawdopodobniej nie więcej niż 15, przy czym tylko 8 spośród nich zalicza się do najwyższej, I klasy pod względem jakości. I to właśnie te monety są szczególnie kosztowne. Ze względu na ich wyjątkowość i chęć uniknięcia pomyłek, każda została odrębnie nazwana. Najczęściej nazwy te pochodzą od nazwisk ich poprzednich właścicieli.
Najdroższe monety 5-centówka Liberty Head
Najdroższe monety 1-dolarówka Watters-Childs
Najdroższe monety 1-dolarówka z 1804r.

Przez pewien czas rekordzistką była srebrna jednodolarówka o nazwie Stickney-Eliasberg, którą za 1,815 mln dolarów sprzedano prywatnemu kolekcjonerowi na aukcji w 1997r. Jednak w 1999r. ta cena została przebita. Wystawiona na aukcji moneta Watters-Childs została kupiona za 4,14 mln dolarów. W porównaniu do niej, cena sprzedanego 5 lat temu „Króla Amerykańskich Monet”, czyli jednodolarówki z 1804r. kosztującej 3,725 mln dolarów, wydaje się przeciętna. Co ciekawe, w 2010r. nabywcę znalazła też 5-centówka kosztująca… 3,7 mln dolarów! Jej niezwykła wartość wynika z faktu, że w 1913r. ta moneta trafiła do obiegu zaledwie w 5 egzemplarzach.
Najdroższe monety Największą monetę na świecie...
Najdroższe monety ...wybito w Kanadzie...
Najdroższe monety ...i sprzedano za 4,1 mln dolarów

Nie tylko stare numizmaty są tak kosztowne. W 2007r. Kanadyjska Mennica Królewska wybiła monetę o rekordowej wielkości i szczególnym nominale. Jej średnica wynosiła 53cm, a moneta w 99,99% składała się ze złota. Jej nominał to 1 mln dolarów kanadyjskich. Monetę wystawiono na aukcji i została sprzedana za 4,1 mln dolarów. W takim stopniu zachwyciła kolekcjonerów, że złożono już zamówienia na 5 kolejnych egzemplarzy.
Najdroższe monety Floren Edwarda III...
Najdroższe monety ...pochodzi z XIVw.
Najdroższe monety Dublon Brashera z XVIIIw.

Jeszcze więcej kosztował natomiast zdecydowanie starszy, bo XIV-wieczny floren Edwarda III. Pochodzi on z 1343r., co już sprawia, że ma ogromną wartość. Co więcej, został stworzona niemal z samego złota. Do dziś przetrwały tylko 3 jego egzemplarze. Ogólnie powstało niewiele takich monet, bo okazały się zbyt lekkie i szybko wycofano je z obiegu. Wartość złotego florena oceniana jest na 6,8 mln dolarów! Jego cenę przebija jednak m.in. złoty dublon Brashera. Ten numizmat został wykonany w 1787r.przez amerykańskiego złotnika, który nigdy nie otrzymał zezwolenia na wybijanie monet. Obecnie istnieje kilka jego wytworów i wszystkie są bardzo wartościowe. Najdroższą z tych monet kupił inwestor z Wall Street, który zapłacił za nią 7,4 mln dolarów.
Najdroższe monety 20-dolarówka z 1907r.
Najdroższe monety
Najdroższe monety 20-dolarówka z 1933r.

O 0,2 mln droższa była złota moneta o nominalne 20 dolarów zaprojektowana przez rzeźbiarza Saint-Gaudensa w 1907r. Była tak trudna do wybicia, że zrezygnowano z jej produkcji. Jeden z jej egzemplarzy sprzedano na aukcji w 2002r. za cenę 7,6 mln dolarów. Także 7,6 mln dolarów kosztowała pochodząca z 1933r. złota 20-dolarówka sprzedana przez dom aukcyjny Sotheby’s. Chociaż takich monet wybito tysiące, to jednak większość z nich została później przetopiona. Z tego względu numizmaty, które przetrwały są dziś tak cenne..
Najdroższe monety 1-dolarówka z 1794r...
Najdroższe monety ...osiągnęła wartość...
Najdroższe monety ...10 mln dolarów!

Jednak zdecydowanym liderem pod względem ceny nieporównywalnie wyższej od wartości nominalnej jest dolar pochodzący 1794r. Został on wykonany ze srebra i miedzi, jednak jego wartość to zasługa nie kruszcu, a faktu, że był on pierwszą monetą wybitą przez rząd federalny USA. Na monecie znajduje się wizerunek Wolności z jednej strony i orła z drugiej. Moneta została sprzedana w styczniu tego roku za rekordową sumę 10,016,875 dolarów.

Patrząc na ceny, jakie osiągają rzadkie i stare monety trzeba przyznać, że warto nabywać te kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanych ilościach i zwracać szczególną uwagę na numizmaty, na których widoczne są błędy. Choć za naszych czasów nie zyskają szczególnej wartości, to być może zapewnią bogactwo kolejnym pokoleniom naszej rodziny.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Najdroższe monety świata - stare i unikatowe
 / 
Komentarze do: Najdroższe monety świata - stare i...
sylwia4012 pisze:

Numizmatyka jest niezwykle ciekawa. Zawsze podziwiałam tych co zbierali monety ze względu na ich zaangażowanie - ciekawe ile takie monety byłyby warte w CoinArt - tam zdaje się oferują najlepsze ceny za stare monety

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Najdroższe monety świata - stare i unikatowe