Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Największy europejski bank wspierał meksykańskie kartele

Finanse

rss

Największy europejski bank wspierał meksykańskie kartele

2012.07.17//  P. Rączka
Tagi: Bank Mafia
Amerykańscy senatorzy w wyniku śledztwa przedstawili zarzuty największemu europejskiemu bankowi HSBC, a do najpoważniejszych należą: umożliwienie meksykańskim kartelom pranie brudnych pieniędzy, oferowanie usług bankowych instytucjom wspierającym Al-Kaidę oraz omijanie embarga nałożonego na Iran. Według raportu pranie brudnych pieniędzy odbywało się w latach 2002-2009.
Raport został przygotowany przez senatorów z podkomisji ds. śledztw w komisji ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i administracji. Autorzy zarzucają finansowemu gigantowi, że posiadł słaby system kontroli, przez co meksykańskie kartele miały łatwą możliwość prania brudnych pieniędzy, przepuszczając je przed konta oddziałów i wprowadzając je tym samym na rynek Stanów Zjednoczonych.

- W czasach międzynarodowego terroryzmu, wojen narkotykowych na ulicach i na granicach oraz zorganizowanej przestępczości zatrzymanie nielegalnych przepływów pieniędzy, które pozwalają działać przestępcom, jest podstawowym zadaniem w kwestii narodowego bezpieczeństwa - tłumaczył szef podkomisji senator Carl Levin.

Śledztwo w całej sprawie wszczął już amerykański sąd. Obecnie prowadzone są rozmowy i przesłuchania z których wynika, że możliwa jest ugoda obu stron. HSBC, który działa w ponad 80 krajach, odnotował w zeszłym roku 16,8 mld dol. dochodu netto. Aktywa banku w USA warte są około 210 mld dol.

HSBC wystosował już w całej sprawie oświadczenie, w którym przeprasza za swój błąd - "Przeprosimy, przyznamy się do błędów i damy nasze absolutne zapewnienie, że naprawimy to, co nie działało dobrze" - czytamy w oświadczeniu. HSBC przyznał też, że w zeszłym roku wymienił część kierownictwa i wprowadził w systemie zmiany chroniące przed praniem pieniędzy. "Zdajemy sobie sprawę, że nasze kontrole mogły i powinny być silniejsze i bardziej efektywne, aby namierzyć nieakceptowalne zachowania i poradzić sobie z nimi" - napisali przedstawiciele banku.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Największy europejski bank wspierał meksykańskie kartele

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Największy europejski bank wspierał meksykańskie kartele