Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Nie będzie zakazu palenia za kierownicą

Prawo

rss

Nie będzie zakazu palenia za kierownicą

2011.07.17//  D. Pęgiel
Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona oznajmił, że jest przeciwny zmianom prawa drogowego, które mają doprowadzić do karania kierowców palących papierosy za kółkiem. Jego zdaniem nie ma statystyk, które świadczyłyby o tym, iż palenie w czasie jazdy jest przyczyną wypadków. Ich głównymi powodami są nadmierna prędkość i brawura - czytamy na stronach internetowych "Rzeczpospolitej".
papierosy, nałóg, palacze, samochody, kierowcy Nie będzie...
papierosy, nałóg, palacze, samochody, kierowcy ...zakazu palenia...
papierosy, nałóg, palacze, samochody, kierowcy ...za kierownicą

O wprowadzenie kar dla kierowców palących w trakcie prowadzenia pojazdu upomniała się niedawno poseł Platformy Obywatelskiej Agnieszka Hanajczyk. W interpretacji skierowanej do ministrów sprawiedliwości i zdrowia informuje o wzrastającej liczbie wypadków drogowych.

"Coraz częściej mimo dobrych warunków pogodowych i sprawnych pojazdów dochodzi do kolizji, stłuczek i groźnych karamboli" – pisze członkini PO. Twierdzi ona, że kierowca-palacz zwiększa ryzyko wypadków, gdyż musi wykonać kilka czynności: szuka zapalniczki, wyjmuje papierosa z paczki, zapala go, otwiera i korzysta z popielniczki, a spadający niekontrolowanie żar może wywołać jego niebezpieczną reakcję.

Z opinią Hanajczyk nie zgadza się Wrona, który w odpowiedzi na interpretację pisze, iż słuszne i uzasadnione jest zakazanie palenia w pojazdach prowadzonych przez kierowców świadczących usługę przewozu pasażerów (kierujących autobusami, mikrobusami, taksówkami). Powodem jest to, że są oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych osób. Jednak rozciąganie zakazu na kierowców prywatnych uważa za niecelowe i prowadzące do nadmiernej kazuistyki prawa.

- Palenie tytoniu przez kierującego pojazdem silnikowym, jest jednym z wielu czynników mogących mieć wpływ na poziom jego koncentracji – twierdzi minister Wrona. Wśród innych czynności wymienia słuchanie radia i muzyki z płyt CD, rozmowy z pasażerem, spożywanie kanapek czy picie napojów.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Rzeczpospolita, rp.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Nie będzie zakazu palenia za kierownicą
 / 
Komentarze do: Nie będzie zakazu palenia za kierownicą
Gajowy pisze:

To dziwne ze nie maja statystyk, bo oglądałem program w ktorym jacys naukowacy wykazali że palenie papierosa podczas jazdy samochodem rozprasza równie silnie jak rozmowa przez telefon

 / 
Komentarze do: Nie będzie zakazu palenia za kierownicą
Maniek1 pisze:

Szkoda ze nie wprowadzili tego zakazu, im mniej miejsc w ktorych mozna palic tym lepiej dla spoleczenstwa.

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Nie będzie zakazu palenia za kierownicą