Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Niemcy ściągną zagraniczne rezerwy złota

Finanse

rss

Niemcy ściągną zagraniczne rezerwy złota

2013.01.17//  D. Pęgiel
Tagi: Niemcy Złoto
Członek rady nadzorczej niemieckiego banku centralnego Carl-Ludwig Thiele poinformował, że jego pracodawca zamierza do 2020 roku ściągnąć do Niemiec blisko 700 ton swoich rezerw złota. Docelowo Niemcy chcą trzymać we własnych skarbcach połowę z 3391 ton kruszcu - podała PAP.       

Nowojorskie rezerwy złota Bundesbanku mają zostać zmniejszone o 300 ton. Ponadto Niemcy chcą całkowicie zlikwidować rezerwy znajdujące się w Paryżu - 374 tony. W sumie sztabki, które trafią z zagranicy do niemieckich skarbców, są warte 27 mld euro.
Niemcy ściągną rezerwy złota z zagranicy Niemcy...
Niemcy ściągną rezerwy złota z zagranicy ...ściągną rezerwy złota...
Niemcy ściągną rezerwy złota z zagranicy ...z zagranicy

Większość rezerw złota należących do Niemiec z powodów historycznych przechowywana jest za granicą. Trafiły tam w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, gdy Niemcy wymieniali uzyskane na handlu zagranicznym dolary  na złoto oraz obawiali się że w razie konfliktu skarb mógł wpaść w sowieckie ręce.

Z informacji przekazanych prze dpa wynika, że pod koniec poprzedniego roku rezerwy złota Bundesbanku wynosiły 3391 ton, a ich wartość oszacowano na 137,61 mld euro. 1536 ton znajduje się w amerykańskim Fed w Nowym Jorku, 445 ton w Banku Anglii w Londynie, a 374 tony - w Banku Francji w Paryżu. We własnym skarbcu we Frankfurcie Niemcy trzymają tylko 1036 ton.

Ze względów bezpieczeństwa przedstawiciele Bundesbanku nie wskazali dokładnego czasu ani sposobu przetransportowania złota. Niemiecki bank centralny zdecydował się ściągnąć złoto z zagranicy z uwagi na presję ze strony opinii publicznej i stanowisko Federalnego Trybunału Obrachinkowego.

Ten ostatni "z uwagi na wysoką wartość rezerw złota trzymanych w zagranicznych bankach centralnych" domagał się regularnych kontroli. Niemcy nie zamierzają jednak ściągnąć do siebie wszystkich swoich rezerw, gdyż chcą zachować możliwość szybkiej zmiany złota na dewizy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Niemcy ściągną zagraniczne rezerwy złota

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Niemcy ściągną zagraniczne rezerwy złota