Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Nieznaczne umocnienie złotego

Opinie

rss

Nieznaczne umocnienie złotego

2012.01.11//  Marcin R. Kiepas
We wtorek DJIA wzrósł o 0,56% do 12462,47 pkt., a S&P500 o 0,89% do 1292,08 pkt. Oba indeksy zamknęły dzień na najwyższych poziomach od 5 miesięcy. Nieco gorzej poradził sobie technologiczny Nasdaq Composite, który wprawdzie zyskał najwięcej (0,97%), ale jest obecnie na tylko na dwumiesięcznym szczycie.
Wczorajsze wzrosty napędzane były wcześniejszą silną poprawę nastrojów na europejskich giełdach (DAX +2,42%, CAC +2,66%). Pomagały też wyniki koncernu Alcoa. Ten jeden z największych producentów aluminium na świecie, wprawdzie zgodnie z oczekiwaniami zanotował w ostatnim kwartale 2011 roku 3 centy straty na jedną akcję, ale jego przychody wzrosły w tym okresie. Spółka ponadto przedstawiła optymistyczną prognozę na przyszłość (wzrost popytu na aluminium w 2012 roku, popyt na aluminium ma się podwoić do 2020 roku). To nieco podgrzało emocje w oczekiwaniu na wyniki kolejnych spółek Wall Street. Szacuje się, że spółki objęte indeksem S&P500 poprawią je średnio o 6%.
Przeczytaj także: USDPLN, EURPLN - region nadal słaby » W zupełnie innym miejscu niż Wall Street jest obecnie GPW. Pomimo wtorkowej poprawy nastrojów na rynkach globalnych, indeks dużych spółek zyskała zaledwie 0,53%, kończąc dzień na poziomie 2138,06 pkt. Aktualnie znajduje się on niepełna 6% powyżej wrześniowego dołka. Dzieli go natomiast 15% dystans do indeksów amerykańskich. Warszawskiej giełdzie wyraźnie doskwiera kryzys długu w strefie euro, brak kapitału, ale też ryzyko polityczne w odniesieniu do państwowych spółek (vide KGHM). Zwraca uwagę, że WIG20 zachowuje się nie tylko dużo gorzej niż główne indeksy w USA, ale też niż niemiecki DAX, francuski CAC, czy nawet węgierski BUX.

Złoty we wtorek umocnił się zarówno w relacji do dolara, jak i do euro. Wsparła go poprawa nastrojów na rynkach globalnych, lekkie wzrostowe odbicie na EUR/USD oraz poprawa sentymentu do Węgier. Potencjalnym pretekstem mógł też być spory popyt na polskie obligacje denominowane w euro.

Na koniec dnia kurs USD/PLN testował poziom 3,4869 zł, kontynuując zapoczątkowaną dzień wcześniej korektę ostatnich wzrostów, które wyniosły dolara do najwyższych poziomów od marca 2009 roku. Kurs EUR/PLN spadł natomiast do 4,4540 zł z 4,4860 zł. Para ta oddaliła się więc od przebitej w drugiej połowie grudnia półrocznej linii trendu wzrostowego (obecnie okolice 4,52 zł), którą testowała w poprzedni czwartek. Tym samym wygenerowane pod koniec roku sygnały zakończenia średnioterminowego trendu wzrostowego pozostają aktualne. Oznacza to, że na gruncie analizy technicznej w najbliższych miesiącach bardziej prawdopodobny jest spadek poniżej grudniowego minimum (4,3810 zł) niż wybicie powyżej maksimum z tego samego miesiąca (4,5939 zł).

Złoty w środę będzie podążał ścieżką wyznaczoną przez rynki globalne. Większych emocji na rodzimym rynku walutowym nie powinna wywołać decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Zmian a stóp nie jest oczekiwana (stopa referencyjna 4,5%). Jest też mało prawdopodobne, że Rada istotnie zmieni swoje nastawienie, sugerując cięcie kosztu pieniądza w najbliższym czasie.

W środowym kalendarium króluje przedpołudniowa publikacja szacunkowych danych nt. dynamiki niemieckiego PKB w 2011 roku (prognoza: 3%), decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. polityki monetarnej (zmiana stóp procentowych nie jest oczekiwana) oraz wieczorna publikacja raportu Rezerwy Federalnej o sytuacji gospodarczej, czyli Beżowej Księgi.

Uzupełnieniem publikowanych dziś danych będą spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z premierem Włoch Mario Montim oraz prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy z dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christie Lagarde. Oba spotkania będą poświęcone kryzysowi długu z jakim od miesięcy zmaga się strefa euro. Większych emocji nie powinna natomiast wywołać zaplanowana na dziś aukcja 5-letnich obligacji Niemiec.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Nieznaczne umocnienie złotego

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

  • Na polskim rynku debiutuje kolejny smartfon od Motoroli - motog51 5G. To kolejny model z...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Nieznaczne umocnienie złotego