2021.05.24// R. Wypych
Zaciągnięcie kredytu w banku wymaga dysponowania odpowiednią zdolnością kredytowa, która stanowi jeden z podstawowych warunków udzielenia zobowiązania. Co robić, gdy jest na tyle niska, że uniemożliwia skorzystanie z wybranej oferty? Poznaj sprawdzone i bezpieczne sposoby na podwyższenie zdolności kredytowej.
Pozbycie się długówJednym z kluczowych aspektów, który wpływa na zdolność kredytową, jest zadłużenie klienta. Nietrudno się domyślić, że im większą część dochodów przeznacza się na spłacanie zobowiązań, tym mniej stabilna jest sytuacja finansowa osoby wnioskującej o dodatkowe środki w banku. Co istotne, jako zobowiązania traktowane są nie tylko kredyty i pożyczki, ale również aktywne karty kredytowe oraz zadłużenia na koncie, nawet gdy z nich nie korzystasz. Dlatego jeśli zależy Ci na poprawie zdolności kredytowej i otrzymaniu kwoty, o którą wnioskujesz, przed złożeniem dokumentów w banku w miarę możliwości pospłacaj zobowiązania, zamknij karty kredytowe i zlikwiduj debet na osobistym rachunku rozliczeniowym.
Konsolidacja zobowiązańTa porada przeznaczona jest dla osób, które spłacają kilka kredytów lub pożyczek zaciągniętych w bankach. Aby poprawić swoją wiarygodność i zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, warto skonsolidować całe swoje zadłużenie, ponieważ banki przychylniej patrzą na klientów, którzy mają jeden kredyt w danej placówce niż kilka w różnych.
Spłacanie zobowiązań na czasJak można wywnioskować z kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego na stronie
https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/, przebieg historii zadłużenia jest ważny czynnikiem, który ma wpływ na zdolność kredytową. Łatwo się domyślić, że niespłacone w przeszłości zobowiązania negatywnie rzutują na postrzeganie klienta przez bank. I odwrotnie – osoby, które mają na koncie pomyślnie spłaconych wiele kredytów czy pożyczek bankowych, mogą liczyć na wiarygodność w oczach banków.
Zaciągnięcie długu we dwojeTo rozwiązanie skutecznie podwyższa zdolność kredytową, ale tylko pod warunkiem, że druga osoba osiąga dochody. W takiej sytuacji zarobki się sumują, co przekłada się na możliwość pozyskania większej kwoty w ramach kredytu. Trzeba jednak pamiętać również o przeciwnej sytuacji, tzn. o tym, że zadłużenie się z osobą, która nie pracuje i nie odnotowuje dochodów, a znajduje się na utrzymaniu klienta, prowadzi do przeciwnego efektu, czyli obniżenia zdolności kredytowej.
Zabezpieczenie zobowiązaniaAby zapewnić sobie możliwość pożyczenia dużej kwoty, warto rozważyć ubezpieczenie zobowiązania. Jest to zresztą rozwiązanie często proponowane przez banki, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych. Jeżeli interesuje Cię pożyczenie pieniędzy na zakup bądź budowę nieruchomości, atrakcyjne oferty znajdziesz pod adresem
https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.
Skorzystanie z cross-sellinguSprzedaż wiązana jest obecnie powszechnie stosowaną metodą przez banki, które w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów gwarantują klientom określone profity, jak np. podwyższona zdolność kredytowa.
Obniżenie wysokości ratyJednym z ważnych aspektów, który wpływa na zdolność kredytową, jest wysokość pojedynczej raty. Im niższa jest jej wartość, tym mniejsze obciążenie dla domowego budżetu, a co za tym idzie – wyższa zdolność kredytowa.
Spłacanie kredytu w ramach rat równychJeżeli zależy Ci na pożyczeniu maksymalnie wysokiej kwoty, zdecyduj się na spłacanie zobowiązania w ramach rat równych, ponieważ wybór malejących obniża zdolność kredytową.