Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Niższy podatek dla wynajmujących mieszkania od 2010 r.

Finanse

rss

Niższy podatek dla wynajmujących mieszkania od 2010 r.

2009.12.23//  E. Zumbach
Wynajmujący lokal mieszkalny od kilku ma możliwość wyboru, według jakiego sposobu opodatkowania będzie się rozliczał z fiskusem.

Wynajem - zmiany w przepisach Nad formą rozliczania warto się zastanowić jeszcze przez odbiorem mieszkania
Może to uczynić wybierając podatek zryczałtowany. Wówczas właściciel wynajmowanego lokalu, przy uzyskiwanym czynszu do równowartości 4 tys. euro, płaci 8,5 proc. podatku, a począwszy od miesiąca, w którym przekracza ten próg dochodowy, płaci według stawki podatku 20 proc.

Drugim rozwiązaniem jest wybór opodatkowania według skali podatkowej. To rozwiązanie umożliwia podatnikowi odliczenie wszystkich kosztów, ponoszonych w związku z wynajmowaniem lokalu, np. wszelkie remonty.

Począwszy od stycznia 2010 r. nie będziemy już mieli do czynienia z różnicowaniem stawki podatkowej, w przypadku wyboru podatku zryczałtowanego. Nie będzie już żadnego limitu przychodu i każdy właściciel wynajmujący swój lokal mieszkalny, mógł będzie płacić 8,5 proc. podatek zryczałtowany, niezależnie od wysokości uzyskiwanego przychodu z tego tytułu.

To dobra wiadomość dla podatników. Pozwoli na spore oszczędności i być może nakłoni do przestrzegania przepisów podatkowych, tych którzy dotychczas je omijali. Czy obniżka podatku przyczyni się w konsekwencji do obniżenia cen najmu? Co do tego, analitycy rynku mieszkaniowego, mają poważne wątpliwości.

Warto jednak zwrócić uwagę, że już teraz mamy do czynienia z zatrzymaniem wzrostu cen lokali wynajmowanych, w porównaniu do minionego kwartału. Największą popularnością wśród najemców niezmiennie cieszą się mieszkania małe o metrażu do 50 m2, które w przeliczeniu na metry kwadratowe są oczywiście najdroższe.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Niższy podatek dla wynajmujących mieszkania od 2010 r.

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Niższy podatek dla wynajmujących mieszkania od 2010 r.